LONDON, Za 2009. godinu bankari su podjelili 40 odsto veće plate. Bankari u londonskom Sitiju primili su ove godine prosječno 40 odsto više bonusa nego lani, a većina je takođe dobila veliko povećanje osnovnih plata, pokazali su podaci novog istraživanja koji potvrđuju da propadaju pokušaji suzbijanja tih isplata.
Internet agencija za istraživanja u finansijskom sektoru EFajnenšel Keriers saopštila je da je 57 odsto od 694 ispitanika u britanskom bankarskom i finansijskom sektoru izjavilo da su njihove plate i bonusu za 2009. povećani prosječno više od 100 odsto.
Gotovo dvije tećine ispitanika je prošle godine takođe dobilo prosječno povećanje osnovnih plata za 26 odsto, prenosi Rojters.
Najveće prosječne bonuse su dobili zaposleni u upravljanju imovinom i privatnom bankarstvu, dok su oni koji rade na upravljanju rizicima, tržištima akcija i sirovina dobili najveće prosječno povećanje isplata u odnosu na 2008. koje su više nego udvostručene.
Najveće povećanje osnovnih plata, za 49 odsto, dobili su zaposleni u sektorima upravljanja fondovima i istraživanja.
Podaci ovog ispitivanja pokazuju da su ostali gotovo bez rezultata napori britanskog ministra finansija Alistera Darlinga da suzbije praksu isplata ogromnih bonusa koji su, kako se smatra, doprinjeli kreditnoj krizi, putem uvođenja poreza od 50 odsto na bankarske bonuse veće od 25.000 funti, zabrane odobravanja dugoročnih garantovanih bonusa i drugih mjera.
U strukturi bonusa je takođe malo šta promjenjeno. Blizu 70 odsto ispitanika je odgovorilo da su cjelokupan iznos bonusa dobili u gotovini, za 19 odsto je isplata dijela bonusa odložena, dok je tri odsto reklo da bi dio isplaćenog novca mogao biti vraćen, što je sličan odnos kao u 2008. Većina onih koji nisu dobili povećanje bonusa povezali su to sa poslovnim pokazateljima svojih firmi.
Uprkos velikom povećanju bonusa i plata, gotovo polovina ispitanika je odgovorila da nisu zadovoljni svojim nagradama, a 41 odsto njih je reklo da “namjeravaju da traže posao van Britanije zbog rastućih poreza na visoke zarade”.