BEOGRAD, Neke banke nisu spremne da se bore za svakog štedišu, ma koliki ulog imao. Zbog malog iznosa „gase“ knjižice, čak i bez odobrenja klijenta, a položeni novac „čuvaju“ na svom računu.
Na ovo nema uticaja Narodna banka Srbije, jer ne postoji propis koji ovo reguliše, već sve zavisi od poslovne politike banke.
Tako je jedna Beograđanka prije pet godina, u Nedjelji štednje, položila djeci po 10 evra na štednju sa kamatom od 10,9 odsto na godinu dana. Na uloge je zaboravila, a tek prošle nedjelje na to su je podsjetili SMS-om iz banke, kada je obavještena da je ekspozitura izmještena na drugu lokaciju. Tada je pronašla štedne knjižice djece i otišla u banku. Ali, šalterska službenica joj je objasnila da su računi ugašeni?! Za pet godina nije bilo upisa kamate, osim u prvoj godini, i tek poslije duže rasprave su joj vratili po 10,60 evra.
Procedura gašenja štedne knjižice ili računa zavisi od banke do banke, ali to se nikada ne čini bez obavještenja klijenta i njegove saglasnosti. Po isteku oročenja, klijent ili sam dođe po ulog ili nastavi sa štednjom, a ukoliko to ne učini, banka sama nastavlja novo oročenje na isti period po važećoj kamati.
– Štedna knjižica, kada se ne koristi, odnosno nije aktivna u našoj banci se „gasi“ kada ulog padne ispod dva evra i to su uglavnom ostaci neke štednje – kažu u Sosijete ženeral banci. – Kada klijent aktivira ponovo svoj štedni račun, taj iznos mu se vraća. Inače, štedna knjižica nema održavanje, kao tekući račun. Novosti