SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbacio je zahtjev klubova poslanika SDP-a i Saveza za bolju budućnost BiH za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom zbog nedostatka glasova poslanika iz Republike Srpske, te predloženi zakon uputio u redovnu proceduru.
U raspravi o zahtjevu za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom poslanici SNSD-a istakli su da se ne protive donošenju zakona kojim bi bilo riješeno ovo pitanje, ali da su iznenađeni što se traži hitan postupak.
Izrazivši razumijevanje za želju predlagača da se pitanje raspolaganja nepokretnom vojnom imovinom riješi, Dušanka Majkić iz SNSD-a rekla je da pitanje sve imovine treba riješiti tako da se precizno zna na šta se odnosi, kako kasnije ne bi bilo problema.
Prema riječima Milice Marković iz SNSD-a, svima bi trebalo da bude jasno da u ovom trenutku najviše izgleda za usvajanje po hitnom postupku imaju zakonski prijedlozi koje parlamentu predloži Savjet ministara BiH na osnovu postignutog konsenzusa.
Šef Kluba poslanika SNSD-a Drago Kalabić istakao je da se poslanici ove stranke ne protive stavljanju zakona u proceduru, ali da se protive hitnoj proceduri.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Božo LJubić ocijenio je da suština predloženog zakona, uglavnom, odgovara potpisanom dokumentu lidera šest stranaka, osim u dijelu da će se odluka realizovati na osnovu dogovora Savjeta ministara i entitetskih vlada, te podsjetio da komisija Savjeta ministara paralelno treba da riješi pitanje i vojne i državne imovine.
Klub poslanika SDA podržao je zahtjev za usvajanje ovog zakonskog prijedloga po hitnoj proceduri.
Prijedlog zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom u parlamentarnu proceduru su 23. maja dostavili predsjedavajući klubova SDP-a Saša Magazinović i SBB-a Mirsad Đugum.
On propisuje da će za perspektivnu nepokretnu vojnu imovinu, koja je obuhvaćena odlukom Predsjedništva BiH o veličini, strukturi i lokacijama Oružanih snaga BiH, Pravobranilaštvo BiH u roku od 30 dana podnijeti zahtjeve za upis prava vlasništva u zemljišne, katastarske i druge javne knjige.
Odluka se odnosi na ukupno 63 objekta, i to 39 u Federaciji BiH i 23 u Republici Srpskoj, koje koriste Oružane snage BiH, te jedan koji koristi Ministarstvo odbrane BiH.
Ministarstvo odbrane BiH trebalo bi u roku od 21 dan da dostavi dokumentaciju o nepokretnoj vojnoj imovini, koja je neophodna radi upisa.
Za imovinu koja nije obuhvaćena odlukom Predsjedništva BiH, a koja se vodi kao neperspektivna nepokretna vojna imovina za potrebe institucija BiH, u kojoj su smještene ili će biti smještene institucije na osnovu odluke Savjeta ministara BiH, predviđeno je da ih Pravobranilaštvo BiH u roku od 30 dana upiše u zemljišne, katastarske i druge javne knjige kao vlasništvo BiH.
Savjet ministara BiH u roku od sedam dana trebalo bi da dostavi potrebnu dokumentaciju o nepokretnoj vojnoj imovini koja je neophodna radi upisa prava.
Istovremeno se utvrđuje da se neperspektivna nepokretna vojna imovina na korištenju kod drugih subjekata ili koja se još nalazi u posjedu Ministarstva odbrane BiH knjiži u vlasništvo bez naknade drugim nivoima vlasti: opštinama, gradovima, kantonima, entitetima i drugim pravnim subjektima, gdje se ta imovina nalazi – to sve imajući u vidu funkcionalnu vezu korisnika i odgovarajućeg nivoa vlasti, u skladu sa odgovarajućim odlukama Ustavnog suda BiH i prijedlogom ove odluke.
Predstavnici Republike Srpske ranije su bili protiv usvajanja ovog zakona, zalažući se da u paketu budu riješena pitanja vojne i državne imovine.
Prošireni kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH postigao je juče dogovor da se na današnjoj sjednici Predstavničkog doma o prijedlozima zakona za koji je zatražena hitna procedura glasa odmah nakon rasprave o toj tački dnevnog reda, iako je praksa da se poslanici izjašnjavaju na kraju sjednice, nakon što budu razmotrene sve tačke dnevnog reda.