BEOGRAD, Zaradu bez kašnjenja trenutno isplaćuje svega petina poslodavaca u Srbiji.
S druge strane, čak 41 odsto preduzeća sa platom kasni tri i više mjeseci. Statistika bi uskoro mogla da bude i gora. I to ne samo zbog krize, već i izmjena Zakona o poreskom postupku, koje će onemogućiti da firme isplaćuju plate ukoliko istovremeno ne izmire i poreze i doprinose na zarade.
– Banke će od Nove godine kontrolisati da li je poslodavac izmirio sve obaveze. Ako nije, neće moći da isplati zarade – kaže za „Novosti“ Miodrag Đidić, državni sekretar u Ministarstvu finansija.
Firme trenutno duguju čak 317 milijardi dinara na ime ovih obaveza, a kada se tome dodaju i neplaćeni porezi, dug je najmanje 500 milijardi dinara.
– Postoji opasnost da poslodavci zakoče sa isplatom plata, ali oni koji ne isplaćuju doprinose podležu i drugoj vrsti odgovornosti – objašnjava Đidić. – Podnijeli smo mnogo krivičnih prijava zbog toga. Ko ne poštuje zakon, snosiće posljedice. Sada 50.000 firmi ne uplaćuje radnicima poreze i doprinose. Poreska uprava ne može sve da isprati, jer ima svega 800 inspektora za rad na terenu.
Bankare nova zaduženja nikako nisu obradovala. Prije svega, jer nemaju motiva da gube klijente, niti da preuzmu dodatni posao.
– Nismo još obavješteni kako će to zaista funkcionisati, ali je najlogičnije da to radi Poreska uprava – kažu u Uniji poslodavaca. – Preko Fonda PIO se lako može vidjeti ko uplaćuje obaveze, a ko ne, ali oni kao da ne razmjenjuju podatke. Banke će vjerovatno morati da angažuju dodatne ljude i te troškove će svaliti na klijente. Privreda će na to davati milione godišnje i onda je čitava ušteda preko „sječe“ propisa bila uzaludna. Sasvim je moguće da će firme koje su u lošoj situaciji, a to su mala preduzeća i preduzetnici, prorijediti isplatu plata. Država umjesto da smanjuje opterećenja i reže svoje troškove samo prenosi nelikvidnost, najprije na privredu, a sada i na zaposlene. Novosti