BEOGRAD, Predstavnici Vlade Srbije, poslodavaca i reprezentativnih sindikata danas nisu uspjeli da se dogovore o novoj minimalnoj cijeni rada, rečeno je u Uniji poslodavaca.
“Vlada i sindikati ne uvažavaju realnost da poslodavci neće moći da isplate zarade ako minimalna cijena rada po satu od 1. aprila bude povećana sa 102 na 115 dinara”, rekao je portparol Unije Dragoljub Rajić.
On je najavio da će Unija poslodavaca predložiti sindikatima da se u oblastima gdje je potpisan kolektivni ugovor zarade isplaćuju prema “minimalcu” koji bio u vrijeme kad su ti ugovori potpisani.
Ako sindikati ne prihvate taj prijedlog poslodavci će, prema riječima Rajića, istupiti iz kolektivnih ugovora koji su potpisani u oblasti poljoprivrede, građevine, hemije i nemetala i metalskoj industriji.
“Samo 18,2 odsto firmi u Srbiji redovno isplaćuje zarade, a 42 odsto sa zakašnjenjem od 60 dana”, istakao je Rajić.
Isplata zarada na osnovu cijene rada od 115 dinara po satu dovela bi, kako je upozorio, do povećanja zarada u prosjeku od 10 do 12 odsto, što većina poslodavaca neće moći da ispuni pa će ili gasiti firme ili otpuštati radnike.
Prijedlog Unije je da minimalna cijena radnog sata bude povećana na 109 ili 110 dinara.
Odluka o povećanju minimalne cijene rada donijeta je 12. marta na sjednici Socijalno-ekonomskog savjeta, koji čine predstavnici Vlade, Unije poslodavaca, Saveza samostalnog sindikata Srbije i Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost”. Beta