BEOGRAD, Domaća valuta nije ugrožena grčkom krizom, a aktuelni pad kursa nije veliki, dobar je za izvoznike i ne treba da nas zabrinjava.
Vrijednost srpske valute nije ugrožena zbog grčke krize, a promjene kursa dinara posljednjih nedjelja su male i ne treba da nas zabrinjavaju, kaže za Press Dejan Šoškić, predsjednik Savjeta NBS i kandidat za guvernera.
Šoškić ističe da je u Grčkoj došlo do krize javnih finansija i da to nema direktne veze sa Srbijom.
– Glavni rizik postojeće krize u Grčkoj je da ta država ne dođe u situaciju da ne može da izmiri svoje obaveze i da zbog toga vlasnici grčkih obveznica, među kojima je i Evropska centralna banka, izgube deo imovine – naglašava Šoškić.
Da li je dinar ugrožen zbog krize u Grčkoj?
– Rizici se mogu javiti u domenu rasta kamatnih stopa za pozajmice i u drugim državama koje imaju visoki budžetski deficit u evrozoni. Kao i da valuta u kojoj su grčke državne obveznice emitovane, a to je evro, izgubi na vrednosti u odnosu na druge svetske valute. Sve to nema direktne veze sa monetarnim i finansijskim sistemom Srbije.
Koji su razlozi najnovijeg pada vrijednosti dinara?
– Svaka promena deviznog kursa dinara po definiciji bi trebalo da bude posledica promene u ponudi i tražnji za domaćom valutom. Razlozi za to mogu biti vrlo različiti. Kada su promene male, kao poslednjih nedelja i meseci, to ne treba da nas naročito zabrinjava. A pad vrednosti domaće valute u odnosu na valute glavnih spoljnotrgovinskih partnera dobra je vest za izvoznike svake zemlje. To važi i u Srbiji, naročito za onaj deo izvoznika koji se oslanjaju na domaće repromaterijale.
Procjene analitičara su da će dinar nastaviti da slabi.
– Snaga dinara pre svega zavisi od izvozne snage domaće privrede i od priliva kapitala iz inostranstva. Ako rastu izvoz i strane direktne investicije, stvaraju se preduslovi za jačanje vrednosti dinara. Ako nam je izvoz slab i opšti privredni uslovi takvi da ne privlačimo dovoljno investicija u našu zemlju, stvaraju se uslovi za slabljenje dinara.
Da li i smanjenje referentne kamatne stope NBS utiče na slabljenje dinara?
– Sama manje restriktivna monetarna politika ne mora da utiče na depresijaciju dinara.
Da li građani koji štede u „grčkim” bankama treba da brinu za svoje uloge?
– Građani znaju da su „grčke” banke zapravo domaće banke, a štednja u svim domaćim bankama je osigurana do nivoa od 50.000 evra. Takođe, ove banke gotovo da nisu kreditirale ili kupovale obveznice grčke države. Čak i kada bi Grčka proglasila bankrot, a to se neće desiti zbog ozbiljnog nivoa pomoći zemalja evrozone, bilansi „grčkih” banaka u Srbiji s tim nemaju direktne veze. Otuda mislim da realnog razloga za brigu nema.
Povlačenje novca teoretski moguće
Postoji li opasnost da „grčke” banke povuku novac iz Srbije?
– Teoretski je moguće da banke sa inostranim osnivačima povuku jedan deo novca iz Srbije. Ali to bi se uglavnom moglo odnositi na pozajmice njihovih matičnih banaka iz inostranstva, svakako ne na kapital koje banke moraju da održavaju na propisanom nivou. Otuda takve eventualne transakcije ne bi trebalo da imaju direktnog uticaja na sigurnosti takvih banaka. Press