BEOGRAD, Nema boljeg posla od – državnog.
Plata stiže redovno i veća je nego u privredi, a otkaz je gotovo nezamisliv. Penzija je izvjesna, za zdravstvenu knjižicu nema brige, a godišnji odmor niko ne dovodi u pitanje.
Ovako razmišlja, očigledno, veliki broj kandidata koji se upravo utrkuju za zaposlenje u državnim firmama u Srbiji. Jer, više od 40.000 mladih prijavilo se prošle godine za samo 285 radnih mjesta u Elektroprivredi Srbije, „Telekomu“ i Radio-televiziji Srbije.
Najveći broj nezaposlenih u Srbiji, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, posao čeka između četiri i šest godina. Malo više optimizma ulivaju brojke nacionalne službe za zapošljavanje, gdje kažu da se visokoobrazovani načekaju i po godinu dana dok ne prime prvu platu. A na biro se iz više škole „preselio“ 7.881 diplomac i još 34.324 mladića i djevojaka direktno sa fakulteta. Konkursi koje su lani raspisali EPS, „Telekom“ i RTS ovih dana dobijaju epilog.
Elektroprivreda Srbije primila je prošle nedjelje 110 mladih stručnjaka, koji će biti pripravnici tokom sljedećih godinu dana. Računica pokazuje da je za svako od ovih radnih mjesta stiglo po 172 prijave, što ne čudi kada je prosječna plata lani u EPS bila 61.919 dinara.
U uži krug probrano je 2.200 kandidata koji su ispunjavali uslove konkursa. Među odabranima najviše je diplomiranih inženjera mašinstva, elektrotehnike, rudarstva, ali i ekonomista i pravnika. Domaća elektroprivreda zapošljava oko 29.000 radnika, a prirodni odliv zaposlenih svake godine varira od 1.000 do 2.000.
– Bez mladih, stručnih i perspektivnih kadrova, ni EPS ne bi imao budućnost – kaže Dragomir Marković, prvi čovjek ovog preduzeća. – Nama je neophodno da obnavljamo visokoobrazovane kadrove, jer prosječan radnik elektroprivrede ima 50 godina. Svi pripravnici završili su fakultet u roku, sa prosječnom ocjenom 8,24.
Čak 4.020 kandidata prijavilo se jesenas na konkurs za posao u „Telekomu Srbija“, koji traži 75 saradnika. Poslije više krugova selekcije, radnu knjižicu u srpskom „Telekomu“ dobilo je 73 kandidata.
Uz inženjere, „Telekom“ je na ovom konkursu zaposlio i ekonomiste i pravnike. Tražilo se 75 stručnjaka u raznim oblastima, a najbolji su angažovani u oblasti ekonomije, marketinga, informaciono-komunikacionih tehnologija, zatim u oblasti ljudskih resursa, strategije, interne revizije, kao i na pravnim i logističkim poslovima.
– Prema statistikama, jedan kandidat se prosječno prijavio za osam različitih radnih mjesta što je znatno usložnjavalo proces selekcije – kažu u „Telekomu“.
– I pored toga što nemamo zakonsku obavezu raspisivanja javnog oglasa, na ovaj korak smo se odlučili u želji da dobijemo najkvalitetniji mogući kadar koji u ovom trenutku postoji na tržištu rada. Vrijeme će pokazati, ali uvjereni smo da su kandidati koji su prošli strogu selekciju, zaista najbolji.
Za dva radna mjesta u oblasti interne revizije nisu izabrani kandidati zbog nedostatka onih odgovarajuće stručnosti. Do kraja poslovne godine, kako najavljuju u ovoj kompaniji, za ovu oblast biće raspisan novi javni konkurs.
Tri kruga na televiziji
Ovih dana i Radio-televizija Srbije provjerava stručnost mladih saradnika, koji se od prošle godine dokazuju ne bi li dobili posao. U trećem krugu, budući TV režiseri i grafički dizajneri prvi će morati da pokažu svoje sposobnosti. Na konkurs RTS prošle godine prijavilo se 17.000 kandidata od kojih će biti izabrano tek „100 najboljih stručnjaka za 21. vek“. – Uslove je ispunjavalo 10.000 mladih akademaca iz cijele Srbije – kažu u RTS. – Polagali su testove informisanosti i opšte kulture, a u sljedeći krug prošlo ih je 6.000. Testove će, poslije TV režisera i dizajnera, polagati i scenografi, novinari, kao i kandidati za sektor marketinga i finansija. Ubjedljivo, najveći broj kandidata želi da postane TV lice, a njih ima nekoliko hiljada. Kada se završi treći krug provjera, odabrani će biti pozvani na intervju, koji predstavlja i posljednju provjeru. Novosti