BANJALUKA, Dok tužilaštva u RS i BiH godinama istražuju prijave radnika o namjernom dovođenju preduzeća do bankrota i kriminalu u stečajnim postupcima, istrage traju godinama, a imovina firmi kupljenih za sitne pare davno je rasprodata.
Mali akcionari koji već duže vrijeme upozoravaju na ovaj problem ističu da niko ne čini ništa da bi se to spriječilo.
Centar za istraživačko novinarstvo utvrdio je da je od 2000. godine stečajni postupak pokrenut za više od 2.400 firmi. Završeno je blizu 1.900 postupaka, od čega je najveći broj okončan likvidacijom, odnosno prestankom postojanja preduzeća.
U BiH nije podignuta nijedna optužnica za namjerno izazivanje stečaja radi preuzimanja imovine preduzeća. Veliki je broj i onih koji su, da ne bi platili porez, preduzeće gurnuli u stečaj, pa registrovali novu firmu koja je nastavila istu djelatnost.
U Srpskoj je početkom novembra ove godine bilo aktivno 387 stečajnih postupaka, a samo za prvih deset mjeseci ove godine stečaj je otvoren nad 120 preduzeća.
Prema podacima pet okružnih privrednih sudova u RS, u ovoj godini zaključeno je 113 stečajnih postupaka.
Predsjednik Saveza udruženja malih akcionara RS Nebojša Jugović kaže da je privatizacija na ovim prostorima samo pogodovala tajkunima koji dolaze do velike imovine tako što preduzeća guraju u lažni stečaj.
– Tipičan primjer za to je banjalučki “Metal”, koji Petar Dušanić, jedan od akcionara, već godinama gura u lažni stečaj – kazao je Jugović i kao još jedan sličan primjer naveo banjalučku “Fruktonu”.
Predsjednik Sindikata i Udruženja malih akcionara “Metala” Zoran Janjić kaže da su potraživanja kojima Dušanić nastoji da preduzeće gurne u stečaj fiktivna. On je istakao da su akcionari ogorčeni jer tužba koju su podnijeli prije tri godine protiv “Kompanije Dušanić” još uvijek nije uzeta u razmatranje.
Vlasnik “Kompanije Dušanić” Petar Dušanić demantuje optužbe i za stečajeve optužuje “neradnike” u preduzećima.
Radnici i mali akcionari pekarske industrije “Mlinpek” iz Prnjavora prije više od tri godine zatražili su istragu protiv direktora Miladina Stanića i još 20 osoba, i optužili ga da je namjerno doveo “Mlinpek” do stečaja da bi se domogao imovine, ali istraga još nije okončana.
Predsjednik Udruženja malih akcionara “Fruktone” Mladen Perković kaže da se imovina ovog preduzeća počela rasprodavati i da je sva priča oko “Fruktone” i njenog rada završena.
– Prije mjesec je prodat kompletan vozni park za oko 90.000 maraka kako bi bile izmirene obaveze prema Upravi za indirektno oporezivanje BiH. Ovdje je sprovedena kriminalna privatizacija, a vlasnik “Fruktone” Nedeljko Popović je poslije toga pokrenuo stečaj. Ovo je najočitiji primjer lažnog stečaja, jer je “Fruktona” bila sposobna da radi – istakao je Perković i dodao da je vlasnik, iako nije izmirio obaveze preuzete ugovorom o privatizaciji, prodao kompletno zemljište “Fruktone” i pobjegao u Austriju.
– Njegov prijedlog je bio da se ide u stečaj. Firma nije propala zato što nije mogla raditi i zato što je izgubila licencu, već zato što je on to htio – kazao je Perković.
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić kaže da je očigledno da postoje slučajevi da vlasnici firmi planiraju namjerni stečaj.
– Trebalo bi preispitati sve one koji dovedu preduzeće u stečajni postupak ukoliko ne postoje opravdani razlozi za to i ukoliko se ide na uzimanje imovine da bi ona kasnije bila rasprodata u bescijenje – kazao je Hasi. Glas Srpske