TOKIO, Zamjenik guvernera Centralne banke Japana (BOJ) Masaki Širakava upozorio je na moguće smanjenje privredne aktivnosti u njegovoj zemlji, zbog tekuće “neizvjesnosti” koja se nadvila nad domaću i globalnu ekonomiju, prenosi agencija Kjodo.
Širakava, koji je trenutno i vršilac dužnosti guvernera BOJ -a, smatra da se u japanskoj ekonomiji još uvek osjeća trend rasta, ali istovremeno upozorava na “visok nivo neizvjesnosti” oko budućih privrednih kretanja.
Kao najvažniji zadatak za japansku centralnu banku Širakava je označio saniranje posljedica globalne kreditne krize, nastale poslije sloma američkog tržišta drugorazrednih stambenih zajmova.
Japan do sada nije precizno saopštio koliku je štetu pretrpio zbog hipotekarne krize u SAD i posljedica koje su potom nastale na globalnom kreditnom tržištu, ali se vjeruje da se time izazvani bankarski gubici, u drugoj svjetskoj ekonomskoj sili, mogu mjeriti milijardama dolara.
BOJ bi, prema ocjeni Širakave, trebalo oprezno i pažljivo da odmjerava sve naredne poteze u vezi kamatnih stopa, imajući u vidu i globalnu situaciju.
Bazna kamata BOJ-a je svega 0,50 odsto i ubedljivo je najniža u grupi vodećih zapadnih centralnih banaka, uključujući i američku, ističu finansijski analitičari.
Širakava je, inače, dobio priliku da privremeno rukovodi emisionom bankom nakon što je gornji dom japanskog parlamenta dva puta, tokom proteklih desetak dana, odbio da potvrdi prijedloge za novog guvernera BOJ -a koje je dala vlada premijera Jasuo Fukude.
Neki domaći i strani analitičari smatraju da će ugled BOJ-a, ali i Japana u celini, zbog toga biti narušen, posebno ako se ima i vidu da je zemlja “izlazećeg sunca” domaćin i predsjedavajući ovogodišnjeg skupa takozvane grupe osam (SAD, Japan, Nemačka, Rusija, Francuska, Velika Britanija, Italija i Kanada).
Situacija nastala zbog nemogućnosti da se na vreme izabere novi šef BOJ-a (prethodni čelnik ove centralne banke Tošiko Fukui je napustio taj položaj 19. marta, posle isteka petogodišnjeg mandata) je “neobična”, priznao je Širakava.
On je, međutim, demantovao mišljenje pojedinih domaćih eksperata da BOJ zbog toga može pretrpjeti neku štetu jer se radi, kako je objasnio, o operativno veoma osposobljenoj finansijskoj instituciji.