BANJALUKA – Sjednica Komisije za izbor glavnog revizora i njegovog zamjenika pri Narodnoj skupštini Republike Srpke zakazana za danas nije održana zbog nedostatka kvoruma.
Ovo tijelo imenovano krajem marta je trebalo da usaglasi tekst konkursa za izbor novog revizora s obzirom na to da je Jovi Radukiću i njegovoj zamjenici Božani Trninić mandat istekao 8. aprila.
Međutim, od pet članova komisije, prije sjednice su se pojavila samo dva, odnosno Nataša Kulašinac, predsjednica i Mirjana Orašanin član. Ostala tri člana, Darko Banjac, Ognjen Kulić i Bojan Kresojević nisu došli pa uslova za rad nije bilo.
Podsjećamo, Narodna skupština je po zakonu bila u obavezi da dva mjeseca prije isteka mandata izabere novog revizora i njegovog zamjenika, što je propustila i napravila pravni vakuum zbog kojeg ni u Službi za reviziju javnog sektora nisu sigurni kako da postupaju.
Poslanici odgovornost prebacuju jedni sa drugih.
„U situaciji smo da je mandat istekao, a da novog revizora nemamo, a vremena je bilo dovoljno. Do ovog je došlo zbog nerada Komisije za izbor i imenovanja koja je još u decembru trebala da izađe sa prijedlogom članova Komisije za izbor i imenovanja, ali to nije učinila“, kazala je Mirjana Orašanin.
Plan je da se tijelo čiji je član pokuša ponovo okupiti krajem aprila što će prema njenoj ocjeni proceduru oko izbora odvući za još najmanje dva mjeseca.
„Glavna služba za reviziju ostaje bez čelnog čovjeka koji treba da organizuje rad službe zbog nerada skupštinskog tijela“, zaključila je Orašanin.
Pokušali smo da stupimo u kontakt i sa predsjednikom Komisije za izbor i imenovanja NSRS Ilijom Tamindžijom, kako bi ga pitali zbog čega je došlo do propusta, ali nam na telefonske pozive nije odgovarao.
Revizori: Upozoravali smo na ovo
U Glavnoj službi za reviziju su nam rekli da su na vrijeme upozorili Narodnu skupštinu o tome da čelnim ljudima ističe mandat.
Navode da su još u decembru prošle godine u svom godišnjem planu rada za ovu godinu skrenuli pažnju na to.
Kako reakcije nije bilo, zadnjeg dana marta, ponovo su se obratili dopisom u kojem su tražili da se definiše njihov status.
„Istim povodom, uputili smo urgenciju Narodnoj skupštini Republike Srpske 7. aprila“, poručuju oni.
Kažu da će do donošenja odluke o razrješenju raditi nesmetano.
„Do donošenja navedenog akta, trenutno rukovodstvo će preduzimati radnje i donositi pojedinačna akta (osim opštih akata) neophodne za nesmetano funkcionisanje i obavljanje poslova iz nadležnosti Glavne službe za reviziju javnog sektora RS“, navodi se u njihovom odgovoru.
Više stručnjaka sa kojima je CAPITAL razgovarao kažu da je veoma upitno šta Radukić može i smije raditi.
„Njemu je po slovu zakona istekao mandat na rukovodećoj funkciji. On ni u kojem slučaju ne bi mogao obavljati funkciju rukovodioca. Svi akte koje on donese, odnosno potpiše, su apsolutno ništavni jer su donijeti od lica koje nema ovlaštenje. Suštinski, funkcionišu bez rukovodioca. Ni plate im nema ko isplatiti jer naloge potpisuje rukovodilac“, smatra jedan banjalučki advokat koji nije želio da mu navodimo ime.
Podsjećamo, u aprilu 2018. godine Jovo Radukić je imenovan za glavnog revizora na period od sedam godina. On se neće moći ponovo kandidovati jer Zakon o reviziji javnog sektora to zabranjuje.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Neizvesno je i kada će se izabrati novi sastav odnosno članovi Komisije za hartije od vrijednosti RS jer je postojećem istekao mandat u martu 2025.,čini mi se. Procedura za izbor postojećeg sastava je trajala oko 5 mjeseci. Bilo bi krajnje neodgovorno i suprotno EU standardima tržišta hartija od vrijednosti da regulator, bez realnog opravdanja da se nije provela niti započela procedura izbora novog sastava Khov, radom u tehničkom mandata dovodi u pitanje legalitet i legitimitet njihovog postupanja i rješenja naročito akata kojima nameću obaveze trećim licima. Realno kod glavnog revizora javnog sektora je nažalost nebitno, da li će biti kurta ili murta. Mada, skoro je nebitno i kod KHOV obzirom ko ih predlaže i bira, nažalost.