BIJELJINA, Dugovanja “Banje Dvorovi” kod Bijeljine, koja je poznata po ljekovitoj termomineralnoj vodi, dostigla su oko milion maraka, a radnicima ove javne ustanove nisu isplaćene tri plate.
Uprkos tome što dolaskom proljeća ova banja u srcu Semberije bilježi rast posjetilaca, ekonomska situacija u kojoj se ona nalazi je sve gora. I dok rukovodstvo banje iznalazi rješenje za status ove ustanove, dugovanja konstantno rastu.
Prema riječima direktora “Dvorova” Vlatka Jeftića minus od milion maraka proizlazi iz tri vrste duga.
– Banja duguje oko pola miliona maraka Poreskoj upravi RS na ime neizmirenih obaveza po osnovu poreza i doprinosa prema radnicima. Drugi dio duga se odnosi na kredit uzet od Sberbanke i “Pavlović banke”, a ostalo na neisplaćene tri plate radnicima – rekao je Jeftić.
On smatra da ova ustanova može nesmetano da radi ukoliko bi bili ispunjeni određeni preduslovi.
– Do 2010. godine imali smo sklopljen ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS u vezi sa rehabilitacijom pacijenata. Međutim, krajem te godine, odlukom Skupštine grada, došlo je do preraspodjele novca, pa je Dom zdravlja Bijeljina preuzeo osnivanje timova za medicinsku rehabilitaciju, preuzevši i novac namijenjen nama. Tako smo ostali u minusu od oko 500.000 – naglasio je Jeftić.
On je istakao da je taj iznos prepolovljen, pa je tako “Banji Dvorovi” pripalo oko 200.000 maraka, što nije dovoljno.
– To je vrijednost posla koji mi završimo za mjesec, dva, a ostalih deset mjeseci smo tržišno orijentisani, kao i svi drugi koji se bave ovom djelatnošću – objasnio je Jeftić.
Prema njegovim riječima, sudbina banje je za sada neizvjesna. Jeftić navodi da će konačnu odluku donijeti osnivač, odnosno grad Bijeljina.
– Zajedno sa Gradskom upravom radimo na promjeni oblika organizovanja, u smislu prelaska u akcionarsko društvo. Na taj način bi prodajom jednog dijela kapitala došlo do uvođenja partnera u posao, zajedno sa gradom – rekao je Jeftić.
Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić smatra da što prije mora biri nađeno rješenje za nagomilane probleme u ovoj ustanovi.
Kazao je da se već godinu radi na iznalaženju mogućnosti za preregistraciju ustanove i pronalasku strateškog partnera.
– Imamo nerazumijevanje od viših nivoa vlasti, s obzirom na to da je riječ o javnoj ustanovi – rekao je Mićić i dodao da se to odnosi na davanja saglasnosti za sudske procedure pri promjeni oblika vlasništva.
“Banja Dvorovi” u ovom obliku posluje od 1993. godine i od tada do danas nije bilo značajnijih ulaganja u smještajne i medicinske kapacitete, kao ni u njen turistički i rekreativni dio. Za vrijeme katastrofalnih poplava, koje su pogodile Semberiju 2014. godine, stradala je i ova ustanova, ali je štetu uspjela da sanira u potpunosti.
Ljekovita voda
U okviru “Dvorova” nalaze se i bazeni sa termomineralnom vodom, čija je temperatura na izvorištu 73 stepena Celzijusa, a koja je prilagođena kupačima.
Ova prirodna bogatstva tokom ljeta privlače veliki broj turista, ne samo iz Srpske i BiH već tradicionalno iz Srema, Mačve, Jadra, Vojvodine. Izvori ljekovite termomineralne vode su otkriveni prilikom istraživanja nafte na području Semberije, 1957. godine.
Boravak u “Banji Dvorovi” se preporučuje oboljelima od ginekoloških i reumatskih oboljenja, dijabetesa i kožnih bolesti. Glas Srpske