BANJALUKA, U RS je neiskorišteno oko 70 odsto energetskog potencijala i država treba da učini više da bi bili iskorišteni, rečeno je na naučnom skupu “Obnovljivi izvori energije i održivi razvoj”, održanom u petak u Banjaluci.
Pantelija Dakić, nekadašnji generalni direktor “Elektroprivrede RS”, naveo je da je hidropotencijal RS oko 13.000 gigavat-časova godišnje, a od toga se koristi manje od 30 odsto, navodeći da su potrebe Republike Srpske za električnom energijom oko 3.500 gigavat-časova godišnje.
“Zbog toga što imamo hidropotencijal veći od potreba, za RS je najisplativije da radi na izgradnji malih hidroelektrana. Nama u ovom momentu drugi izvori energije nisu potrebni”, konstatovao je Dakić.
Milorad Cakić sa Tehnološkog fakulteta iz Leskovca rekao je da su u porastu svjetske potrebe za energijom, a fosilni izvori energije su ograničeni, zbog čega obnovljivi izvori energije, među kojima je i biomasa, dobijaju sve više na značaju.
On je naveo da se takvi izvori energije već uveliko koriste i u SAD i u zemljama EU, dodajući da se direktivama EU nameće proizvodnja energije iz obnovljivih izvora s ciljem smanjenja proizvodnje iz fosilnih goriva i smanjenja emisije ugljen-dioksida kao glavnog uzročnika globalnog zagrijavanja.
Emilija Fidančevska sa Univerziteta “Sveti Kiril i Metodije” iz Skoplja navela je da su u Makedoniji obnovljivi izvori energije veoma aktuelna tema na kojoj se dosta radi na naučnom i na polju obrazovanja.
Nenad Opačić, predsjednik Upravnog odbora Udruženja koncesionara RS, komentarišući neke od zaključaka skupa, kazao je da projekte obnovljive energije najvećim dijelom koči veliki broj birokratskih zapreka.
“Svima je oduvijek jasno da se ovi resursi moraju koristiti, međutim aktivbnosti u vezi s projektima iz oblasti obnovljive energije kod nas se odvijaju veoma sporo”, rekao je Opačić. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Rado cu ostaviti komentar.
Vec vise od mjesec i po dana sam postavio zahtjev za gradnjom solarne elektrane od 1MW na podrucju Kozarske Dubice jos nemam odgovora od Elektrokrajine “dali mogu”?Obzirom na planove,sistem postojeci,dali su zainteresirani za kupnju takve energije…..
Uposlilo bi se vise desetina radnika sta priprema terena,sta montaze projekta,sta odrzavanja funkcije itd…
U vremenima krize sta bi svi sirokih ruku docekali jednu stranu investiciju,razvijanju zaposlenosti i sveopcem napretku zbilja ne razumijem.
Ma koliko cu cekati razne papire 100god.?
Hvala na prostoru
@1
Svaka čast Milorade, na Vašoj ideji, koja bi sigurno svagdje prošla, osim ”ovdje”!!!!
Da li možda birokratija očekuju da ”podmažete”???