BEOGRAD, Ministarstvo građevinarstva Srbije obezbijedilo je investicije od oko tri milijarde evra, od kojih se već realizuje 700 miliona, a u toku su tenderi za radove vrijedne još toliko novca.
Kako za „Novosti“ kaže Velimir Ilić, ministar građevinarstva, nije tačno da se u Srbiji ne gradi i da nema posla. Ali, tačno je, kako tvrdi, da danasrecimo za radove na izgradnji dvije deonice Koridora 11 uslove ispunjavaju samo dvije srpske firme.
Većina građevinskih preduzeća je u stečaju, ili pred stečajem, mnoge su likvidirane, zato sada veći broj ministarstava mora da se uključi u rješavanje problema, koji su prije svega pravne i finansijske prirode.
– Država hoće da gradi stanove preko svoje Direkcije, ali kome da ih proda – ističe Ilić. – Kupovna moć stanovništva je niska. A, mnogo je podstanara, realno, potreba postoji. Moramo da imamo jednu nacionalnu banku, koja će da kreditira izgradnju. Visokogradnja je naravno samo jedan segment, koji pokreće veliki broj industrijskih grana. Čekamo da Ministarstvo privrede završi posao sa ličnim kartama preduzeća i predloži rješenja.
U teškoj situaciji su i putarske firme – niskogradnja. Crno tržište je uzelo maha i radnika na crno ima i na velikim infrastrukturnim projektima.
– Moramo da riješimo status preduzeća, da vidimo kakva su dugovanja, šta može da se otpiše, šta da se reprogramira, da vidimo koja preduzeća imaju perspektivu, mogu da ozdrave, pa nije isključena ni mogućnost da formiramo nove zdrave građevinske firme. Nismo mi krivi što je pet najvećih putarskih preduzeća kupio jedan čovjek. Doveo firme do stečaja pa sada niko ne može da im dodijeli posao – kaže Ilić. – Stečajni upravnici moraju da ubrzaju procese. Mora da se riješi i pitanje imovine tih firmi, koja je uzeta pod nadzor suda za organizovani kriminal.
Prema riječima Gorana Rodića, potpredsjednika Građevinske industrijske komore, ovo malo građevinske operative što je ostalo treba da se revitalizuje, da im se dodjele poslovi koje država finansira gdje treba da budu glavni izvođači:
– Kada je riječ o visokogradnji, konačno bi trebalo da krene izgradnja 10.000 stanova za izbjeglice iz donacije od oko 350 miliona evra. To bi bilo od velike pomoći našoj viosokogradnji.
Profesionalni obarači tendera
U Srbiji postoje firme, koje su profesionalni obarači tendera – navodi Ilić. – Istog dana, u decembru 2012. godine novac za izgradnju stanova uplaćen je i Čačku i Nišu. U Čačku su stanovi završeni krajem prošle godine, a u Nišu još nije okončan ni tender. Zamislite sto odsto pokrivena investicija ulazi u treću godinu, a ne može da se krene sa radovima jer nikako da se sprovede odabir izvođača. Novosti