LJUBLJANA, Radno vrijeme prve trgovine za siromašne u naselju Šiška, u Ljubljani, skraćeno je na četiri časa dnevno samo dvije sedmice nakon otvaranja zbog problema nabavke artikala po nižim cijenama.
“Već sada nemamo dovoljno donatora koji bi robu davali besplatno ili je nudili po nižim cijenama, kako se očekivalo. Zato je trgovina sada otvorena samo radnim danom od 10.00 do 14.00 časova, iako je bilo planirano da radi i subotom”, rekao je osnivač SOS-zadruge Alan Jurkovič.
Jurkovič je naglasio da je situacija slična kao i kod Crvenog krsta, jer sve nedostaje i dodao da nema smisla držati trgovinu otvorenom ako nema tražene robe.
“Jeftinijih prehrambenih artikala nestane već nakon dva-tri sata od otvaranja, dok na policama u trgovini ostanu samo gelovi za tuširanje, paste za zube i slične higijenske potrepštine. Stranke ipak ne negoduju, kupe ono što imamo”, naglasio je on.
Prema njegovom mišljenju, problemi u nabavci jeftinije robe posljedica su ekonomske krize, ali i pogrešnih predstava da humanitarni lanac trgovina, koji SOS-zadruga namjerava da pokrene ima profitabilnu logiku.
Jurkovič je pokrenuo ideju da, posredstvom socijalne mreže SOS-zadruge, u ovoj godini bude otvoreno desetak “trgovina za siromašne” u kojima bi osnovni životni artikli mogli biti kupljeni po cijenama i do 70 odsto nižim nego u redovnoj prodaji.
Do sada je izdato oko 600 kartica SOS-zadruge na osnovu kojih siromašna domaćinstva sa ukupno oko 2 000 članova iz Ljubljane i okoline mogu da kupuju jeftinije artikle.
Trgovine za siromašne trebalo bi da pomognu porodicama sa primanjima ispod prosjeka, koje se ne mogu normalno podmirivati zbog visokih troškova.
Uz marginalne grupe i nezaposlene, čiji će broj, prema službenim prognozama, ove godine u Sloveniji porasti na više od 100 000 ljudi, kao potencijalni klijenti su penzioneri sa malim penzijama i zaposleni koji primaju minimalce.