VAŠINGTON, Rast svjetske privrede u 2009. godini biće negativan, prvi put od 1960, kada je počela da se vodi statistika, ocjenio je Institut za medjunarodne finansije, sa sjedištem u Vašingtonu.
U izvještaju tog udruženja svjetskih finansijskih institucija predvidja se da će rast svjetske privrede iznositi minus 0,4 procenta, dok je ove godine iznosio gotovo plus dva procenta, prenosi Glas Amerike.
Ekonomista Filip Satl, autor prognoze, međutim, naglašava da je veoma važno shvatiti da se svjetska privreda u stvari nikada ne smanjuje. “Negdje u svijetu uvijek ima dovoljno aktivnosti da se smanji recesija, čak i u velikim industrijskim zemljama”, napominje on.
Prognoza kaže da će se recesija nastaviti u nekim od najvećih privreda – Sjedinjenim Državama, zapadnoj Evropi i Japanu. Predviđa se da će sve te oblasti u idućoj godini zabilježiti pad ekonomske aktivnosti od oko 1,5 procenata. Rast nekih drugih ekonomija, koje su u usponu, naglo se usporava, pa se za ekonomiju Kine predvidja da će se usporiti na 6,5 odsto, a Indije na pet procenata.
Ekonomista Satl ističe kako ga najviše zabrinjava mogućnost da ta slabost počne samu sebe da pothranjuje.
“Jedna od stvari koje posebno uznemiruju u sadašnjoj situaciji je to koliko brzo su se stvari promjenile. Prije samo tri ili četiri mjeseca predviđali smo slab rast, ali ne i direktnu recesiju. Ali, uslovi su se promjenili, ne samo u SAD, već i u dobrom djelu svjetske ekonomije”, kaže on.
Jedan od pokazatelja koliko je aktivnost svjetske privrede usporena predstavlja dramatičan pad cijena nafte. Krajem leta nafta se prodavala po rekordno visokoj cijeni od 147,27 dolara za barel. Međutim, kako je potražnja naglo splasla, cijena nafte je pala za 75 odsto, na jedva 35 dolara po barelu.
Analitičari su podjeljenih mišljenja o tome da li će recesija biti duga ili kratka. Satl pozdravlja odluku američke administracije da što prije donese odgovarajuće političke odluke i kaže da, u poređenju s tim, Evropljani djeluju mnogo sporije.
Kao i druge institucije koje se bave ekonomskim prognozama, Institut za međunarodne finansije nerado uporđjuje sadašnji pad ekonomske aktivnosti sa takozvanom Velikom depresijom iz tridesetih godina prošlog vijeka, kada je nezaposlenost u SAD dostigla 25 odsto. Satl kaže da, u ovoj situaciji, nezaposlenost u Americi i Evropi vjerovatno neće prevazići osam procenata.