LONDON, Tržišta u razvoju će ove godine pretrpjeti neto odliv kapitala, prvi put od 80-ih godina prošlog vijeka, zbog pogoršanja ekonomskih perspektiva tog regiona i priprema američke Uprave federalnih rezervi (Fed) za podizanje kamatnih stopa, saopštio je Institut za međunarodne finansije (IIF).
Prema procjenama IIF-a, priliv stranog kapitala na tržišta u razvoju će ove godine pasti na samo 548 milijardi dolara sa prošlogodišnjih 1.074 milijarde dolara, što je ispod nivoa registrovanog 2008/2009. godine na vrhuncu globalne finansijske krize, prenosi britanski list Fajnenšel tajms (FT).
U kombinaciji sa ubrzanim odlivom kapitala domaćih investitora, vrijednost neto odliva sa tržišta u razvoju će ove godine dostići 540 milijardi dolara, što je prvi put od 1988. godine, navodi IIF.
Ranije ove nedjelje, direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Kristin Lagard, upozorila je da su zemlje u razvoju suočene sa petom uzastopnom godinom usporavanja privrednog rasta, dodajući da će podizanje kamatnih stopa u SAD pogoršati uslove u pojedinim vodećim ekonomijama.
“Priliv kapitala na tržišta u usponu je značajno smanjen zbog kolebljivih tržišnih uslova. Sada prognoziramo negativan tok kapitala, prvi put otkako se krajem 80-ih godina prošlog vijeka pojavio koncept tržišta u usponu“, izjavio je glavni ekonomista IIF-a, Čarls Kolins.
“Postoji rastuća zabrinutost u pogledu usporavanja rasta na tržištima u usponu, u kombinaciji sa rastom strahovanja zbog slabljenja Kine i nastavka neizvjesnosti vezano za Fedovo podizanje kamatnih stopa. Faktori koji se kriju iza odliva će biti uporni, što implicira duži period ”suše”“, izjavio je Kolins.
Prema procjenama IIF-a, zaduženost nefinansijskih korporacija na tržištima u usponu je upetostručena u protekloj deceniji, na 23,7 biliona dolara, prenosi britanski list. Tanjug