SARAJEVO, Uvijek će biti problema s isplatama naknada demobilisanim borcima jer imamo mnogo obaveza prema boračkom sektoru i to dolazi do granica naših fiskalnih kapaciteta, rekao je Nedžad Branković, premijer FBiH.
“Zato nam je ova godina posebno teška, ali nemamo druge, moramo realizirati obaveze”, kazao je u intervjuu za “Nezavisne” Branković.
Najavljuje da će imenovanja Uprave “Elektroprivrede BiH” i NO “BH Telecoma” biti potvrđena čim resorna ministarstva pripreme svu potrebnu dokumentaciju.
Da li je tačno da je sastanak u “Konaku” u prošli petak otkazan jer Vlada FBiH nije dostavila informaciju o privatizaciji “Aluminija” i još nekim pitanjima?
BRANKOVIĆ: Nemam informaciju zašto je taj sastanak otkazan, samo smo dobili obavijest iz Kabineta predsjednice FBiH. Mi smo dostavili i materijal o privatizaciji “Aluminija” i druge tražene informacije i ako je to osnov, onda nije bilo razloga za otkazivanja.
U kojoj fazi je prodaja 88 odsto kapitala u “Aluminiju”? Iz HDZ 1990 se pitaju zašto se sve odlaže ako su završeni svi dogovori?
BRANKOVIĆ: Produžili smo trajanje sporazuma između “Aluminija” i Vlade FBiH za šest mjeseci. Najviše je dilema oko cijene struje i deponije crvenog mulja, a i lokalna zajednica ima zahtjeve i pokušaćemo naći odgovore u narednih šest mjeseci. Ovo je složen projekat.
Da li biste Vi kao premijer potpisali traženu nižu cijenu struje?
BRANKOVIĆ: Nije još vrijeme potpisivanja i ne mogu se o tome izjasniti. To će zavisiti od stavova povjerenstva za prodaju kapitala.
U utorak (danas) je na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH nekoliko tačaka koje je trebalo da budu usaglašene na otkazanom sastanku. Hoćete li ih skinuti s dnevnog reda?
BRANKOVIĆ: Nemam ih namjeru povlačiti, one treba da imaju svoju parlamentarnu proceduru i zavisno kako ih Vlada bude elaborirala vidjećemo kakvo će biti izjašnjenje Parlamenta.
Ako Parlament usvoji dokument “Politika privatizacije u FBiH”, kada bi mogla početi prodaja telekoma u FBiH?
BRANKOVIĆ: Prije svega treba izabrati konsultanta za pomoć Agenciji za privatizaciju, pa pripremiti tendersku dokumentaciju. Proces moramo voditi pažljivo, jer mi želimo jedno javno dobro pretvoriti u drugo.
Iz MMF-a upozoravaju da privatizacija velikog dobra, kao što je telekom, ima smisla samo ako se unaprijed zna za šta će biti potrošene pare. Znate li Vi to?
BRANKOVIĆ: Da, apsolutno! Zbog toga smo paralelno sa privatizacijom dostavili i program javnih investicija, dali svoje mišljenje, a parlamentarci treba da obave svoje rasprave i daju svoje mišljenje o prioritetima jer javne investicije su pitanje konzenzusa.
Na dnevnom redu je i sporni izbor strateških partnera za gradnju novih energetskih objekata. Da li je tačno da jedan od njih, njemački “EnBV”, ima potpisan protokol sa Vladom?
BRANKOVIĆ: Postoje protokoli koje su kompanije potpisale sa Ministarstvom energetike, u kojima ovi potencijalni strateški partneri izjavljuju da su spremni da budu strateški partneri na određenim projektima. Međutim, to nije konačno i ne proizvodi obligaciju dok se Parlament ne izjasni i dok ne budu potpisani konačni ugovori s elektroprivredama.
Kako komentarišete da SDA, koja se protivi princima na kojima su izabrani strateški partneri, prihvata jednog od partnera izabranih na taj, za Vašu stranku neprihvatljiv način?
BRANKOVIĆ: Mislim da ste pogrešno formulisali pitanje. SDA je tražila da se analizira način vođenja postupka i Vladina komisija, u kojoj su bili predstavnici Ureda za zakonodavstvo, Ministarstva pravde i Ministarstva energetike, analizirala je procedure i rekla da je to u redu. Predsjednik SDA je rekao da je raspoložen prema njemačkom partneru i da je to izraz želje da proces krene, ali sve je to uslovljeno stavovima parlamenta, jer je to jedina institucija koja donosi konačne odluke.
Ali zašto baš “EnBV”?
BRANKOVIĆ: Ne vidim tu ništa sporno, strateški partner ne znači samo ekonomsku i finansijsku komponentu, nego i druge komponente koje mogu biti strateške za jednu državu. Prema tome, postoje određene političke nijanse i zašto onda ne kazati svoje mišljenje.
Mnogo je priče o ovim, za sada samo potencijalnim strateškim partnerima, a još se ne zna ni kako bi se vraćala ulaganja?
BRANKOVIĆ: Ne može se ni znati dok se ne potpišu ugovori i izradi sva potrebna dokumentacija koja će utvrditi visinu investicije, a kada bude obezbijeđen novac, tek tada se definiše vraćanje. Ovo pokazuje koliko nama zakona nedostaje kada treba donijeti krupne strateške odluke.
Da li ta nova firma, koju prave FBiH ili elektroprivrede u FBiH i strateški partneri, dalje vodi procedure sa svim potrebnim tenderima?
BRANKOVIĆ: Da! Ustupanje radova i nabavka opreme bi bili vođeni u skladu sa zakonima u BiH.
Mnogo je problema sa naknadama za boračke kategorije. Kada očekujete početak primjene novih zakona?
BRANKOVIĆ: Izmjene Zakona o raspodjeli javnih prihoda su prošle sedmice objavljene i Ministarstvo finansija bi do kraja ove sedmice trebalo napraviti novi pravilnik. Te naknade su sada 50 posto u nadležnostima Vlade FBiH, a 50 posto u kantonalnim zavodima za zapošljavanje i ja se nadam da ćemo to uspjeti servisirati.
Hoće li biti problema sa isplatama jer zavodima nedostaje novca?
BRANKOVIĆ: Uvijek će biti problema jer imamo mnogo obaveza prema boračkom sektoru i to dolazi do granica naših fiskalnih kapaciteta. Zato nam je ova godina posebno teška, ali nemamo druge, moramo realizirati obaveze.
Kako? Ministar finansija upozorava da nema para, a ministar za boračka pitanja najavljuje nova potraživanja iz budžeta?
BRANKOVIĆ: Imaju zakoni, imaju prioriteti pa ćemo vidjeti.
Hoće li uspjeti reforma davanja za neratne invalide? Ministar Perica Jelečević čak je najavio da razmišlja o izlasku iz Vlade FBiH jer njegove inicijative o reformi ne nailaze na razumijevanje?
BRANKOVIĆ: Nedavno sam iz medija čuo ocjenu da Vlada FBiH ima najmanje ovlaštenja, a od nje se najviše očekuje, i u jednom takvom ambijentu nije lako voditi reforme, a to je upravo ovo što radi ministar Jelečević. To će proći kroz demokratsku proceduru u Parlamentu, ali ono što danas imamo je sazrela svijest da u tom sektoru moramo reformirati i zakone i institucije jer su javna izdvajanja u tom sektoru dostigla gornju granicu ukupnih kapaciteta budžeta FBiH i mislim da ćemo naći optimalna rješenja.
Iz Vijeća ministara upozoravaju da Vlada FBiH nije napravila socijalni program za građane koji će bili pogođeni novom cijenom struje, koja će proizaći iz izvršenja međunarodnih obaveza u ovom sektoru, a Vlada RS je to uradila?
BRANKOVIĆ: Socijalna briga je na kantonima.
Da li to znači da bi ovaj program trebalo da donesu kantoni?
BRANKOVIĆ: Ma ima tu malo propagande. Treba pogledati ukupna socijalna izdvajanja u FBiH i u RS i ocijeniti ukupan kvalitet socijalne zaštite u FBiH.
Mnogo je priča o kriminalu u javnim preduzećima, a tamo nadzorne i upravne odbore imenuje Vlada FBiH. Kako to komentarišete?
BRANKOVIĆ: Nezakonitosti su nezakonitosti tek onda kada sud to presudi. Sve drugo ne bih komentarisao i ne bih to svrstavao u bilo koju kategoriju. Kod nas je veliki broj krivičnih prijava, istraga i od toga se prave udarne vijesti i naslovne strane, ali epilog je na sudu.
I protiv Vas se vodi paralelno nekoliko istraga: o “Terminalima”, “Energoinvestu”, trošenju budžeta FBiH, strateškim partnerima?
BRANKOVIĆ: Ne znam za “Terminale”, nemam te obavijesti. Finansijska policija je institucija Vlade FBiH i ona radi svoj posao u skladu sa zakonom. Institucije treba da imaju sve informacije o slučajevima na koje sumnjaju.
Sa Dodikom razgovaram o praktičnim stvarima
Jeste li dobili ostavke četiri izvršna direktora “Elektroprenosa BiH”?
BRANKOVIĆ: Nisam, ali znam da im nije lako raditi jer jedan dio menadžmenta ne poštuje zakon i Statut kompanije.
Kad bi mogla biti naredna sjednica Skupštine ove kompanije, kako biste pokušali riješiti probleme?
BRANKOVIĆ: Dogovorili smo se da ona bude kratko poslije prošle, ali je još nismo organizovali. U razgovorima sa premijerom RS Miloradom Dodikom ja nisam dobio niti jednu negativnu reakciju na tu sjednicu Skupštine, ali kada je Uprava pripremi, ja ću je sazvati.
Ali kako da je pripreme ako je sve blokirano?
BRANKOVIĆ: Vjerujem da će to ministri Vahid Hećo i Slobodan Puhalac uskoro riješiti.
O čemu razgovarate sa Dodikom kada se čujete?
BRANKOVIĆ: O praktičnim stvarima, pokušavamo naći neke zajedničke projekte i neke stvari harmonizirati, uglavnom se to tiče rada vlada, ja inače ne ulazim u političke priče.
“U Vladi imamo bogat demokratski pluralizam”
Slažete li se s ocjenama da je Vlada FBiH blokirana?
BRANKOVIĆ: Ja bih prije rekao da je to ambijent u kojem imamo bogat demokratski pluralizam i kroz tako široku i bogatu demokratiju možemo dobiti samo bolja rješenja.
Da li Vam taj bogat demokratski pluralizam stvara probleme kod donošenja odluka, da li usporava procese?
BRANKOVIĆ: Meni apsolutno ne jer ja mislim da je demokratija budućnost ovih prostora, a jednoumlje i jednopartijski sistem smo imali u vremenu iza nas i vidimo njegove posljedice, a ako i usporava, dolazimo do boljih rješenja.
Je li Vlada FBiH dobar tim i jesu li ministri stručni ljudi?
BRANKOVIĆ: Jeste dobar tim i zato smo i krenuli da rješavamo krupne probleme, a ne da ih guramo pod tepih. To je obiman posao koji nije lako nositi i povremene pojedinačne nastupe ne prepoznajem kao ispadanje iz tima.