SARAJEVO, Otvorenost budžeta, odnosno fiskalna transparentnost sprečava zloupotrebe i rastrošnost, ali vlasti u BiH neće da je imaju i veliko je pitanje zbog čega, istakli su juče u Fondaciji Centar za zastupanje građanskih interesa (CPI), prezentujući rezultate svog istraživanja otvorenosti budžeta entiteta, Brčko distrikta i kantona u FBiH.
Prema rezultatima istraživanja provedenog u 2015. godini, distrikt Brčko je tek na pola puta do otvorenosti budžeta s ostvarena 53 od 100 poena, ali je pri tome po svom rezultatu čak bolji od entiteta i kantona. Najlošiji rezultat ostvarili su Zapadnohercegovački i Posavski kanton, koji su pružili slabe ili nikakve informacije o budžetskim dokumentima. Emina Gljiva iz CPI kazala je da su mogućnosti učešća javnosti u kreiranju budžeta slabe ili limitirane, a limitiran je i nadzor zakonodavne vlasti nad budžetima, osim u Srednjebosanskom kantonu. Samo je nadzor Ureda za reviziju adekvatan sa maksimalnim brojem bodova, ali, kažu u CPI, negativni nalazi revizije se ponavljaju, a institucije ne snose odgovornost.
“Kada je u pitanju dostupnost dokumentacije, nisu bili izrađeni budžeti za građane i polugodišnji pregled budžeta. Govorimo o dostupnosti na web stranicama i po zahtjevu za pristup informacijama. Dokument okvirnog budžeta i prijedlog budžeta nisu bili dostupni u dva slučaja, a kvartalni izvještaji o izvršenju budžeta u tri slučaja”, rekla je, između ostalog, Gljiva.
Mirjana Sirćo, menadžerica projekta Fondacije CPI, istakla je da se zemlje s otvorenim budžetima povoljnije zadužuju, te lakše privlače investicije.
“Stvar je političke volje do koje mjere će omogućiti građanima da učestvuju u kreiranju budžeta. Budžet je najvažniji dokument iz kojeg se vidi sve što vlast radi. Ali, vlast neće da ima otvorenost budžeta”, kazala je Sirćo.
Istakla je da su se i oni u CPI u 13 slučajeva do sada morali obratiti ombudsmanima jer nisu mogli doći do budžetskih dokumenata, te da je pitanje i kako će zakonodavna vlast, koja treba da ima kontrolnu ulogu nad radom izvršne, nadzirati kada se budžeti usvajaju po hitnom postupku.
“Problem zatvorenosti budžeta lako se može riješiti tako da vlasti sve budžetske dokumente stave na svoje web stranice”, dodala je Sirćo.
Kada su u pitanju preporuke za entitete, kantone i distrikt, iz CPI, između ostalog, predlažu veću sveobuhvatnost informacija u prijedlozima budžeta, uvrštavanje informacija o zaduženju, te izradu budžeta za građane koji je pojednostavljena verzija kako bi se budžet lakše razumio. Inače, ovo istraživanje je rađeno za 102 zemlje. Prema ranije prezentiranim rezultatima za državni nivo, BiH je imala 43 od 100 poena i od naše zemlje su, od zemalja u regionu, lošije jedino Albanija i Makedonija. Nezavisne novine