SARAJEVO, Prijetnju za budući ekonomski rast BiH predstavlja nedostatak znanja i vještina koje traže ključne izvozno orijentisane industrije i industrije koje su konkurencija uvozu u BiH, zbog čega ovaj problem treba da bude riješen, pokazala su istraživanja koja je provela Svjetska banka.
U izvještaju ove međunarodne finansijske institucije o ograničenosti vještina u BiH, navodi se da dokazi sa nivoa preduzeća potvrđuju da nedostatak kvalifikovanih radnika postaje ozbiljna prepreka za rast izvoznih preduzeća u BiH.
Šef Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli rekao je da prve slabosti BiH koje su se pokazale u vrijeme globalne finansijske krize, predstavljaju poteškoće u ostvarivanju ušteda na domaćem nivou, što bi pružalo datu podršku za rast i razvoj.
“Priliv kapitala izvana zamaskirao je ovu slabost u prethodnim godinama”, istakao je Mantovaneli i dodao da je druga slabost vezana za mreže socijalne bezbjednosti, za pružanje zaštite najslabijima, dok je treća slabost stanovište konkurentnosti.
Šef Svjetske banke u BiH rekao je, uoči održavanja okruglog stola o temi “Da li ograničenost vještina ograničava rast u BiH”, da je naglasak na otvaranju novih radnih mjesta, ali se puno više pažnje mora posvetiti i stvaranju vještina za ta nova radna mjesta.
Prema njegovim riječima, ova studija Svjetske banke pokazala da su firme u BiH spremne da zapošljavaju, ali da ne postoje profili koji su im potrebni, posebno u oblasti mehanike, inžinjerstva, na svim nivoima, od zanatlije do visokoobrazovanih lica.
“Okruženje i ambijent u kome djeluje BiH mijenja se vrlo brzo, zato je veoma značajno obratiti pažnju na vještine i to postaje od ključnog značaja”, rekao je Mantovaneli i dodao da će BiH, ako se ništa ne učini, “propustiti voz” i naći se u vrlo teškoj situaciji nakon završetka krize.
Na današnjem okruglom stolu o temi “Da li ograničenost vještina ograničava rast u BiH”, koji su organizovali Svjetska banka u BiH i Ekonomski institut Sarajevo, učestvuju predstavnici vlada i političkih stranaka, članovi parlamenta, akademski krugovi, privatni sektor i civilna društva.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li neko ima link za ovaj izvještaj?