BANJALUKA, Nedostatak političke volje za izmjene zakonskih odredbi koje, na određen način, omogućavaju pojavu rada na crno u građevinskom sektoru predstavljaju veliki problem u suzbijanju ove pojave, poručeno je sa danas održanog sastanka članova Odbora za borbu protiv neprijavljenog rada u građevinskom sektoru Ekonomsko-socijalnog savjeta RS sa predstavnicima Međunarodne organizacije rada.
Predsjednik Odbora za borbu protiv rada na crno u građevinskom sektoru Ekonomsko-socijalnog savjeta RS Ranko Milić rekao je da je ovom odboru neophodna medijska podrška za pridobijanje političke naklonosti za izmjene zakona o javnim nabavkama, zakona o građenju, zakona o PDV-u, a kako bi se u korijenu sasjekle pojave koje uzrokuju neprijavljen rad.
“Akcenat u narednom periodu mora biti na medijskoj podršci našoj Strategije za borbu protiv neprijavljenog rada u građevinarstvu kako bi se kreirala svijest potrebe za promjenom stanja, ukidanjem rada na crno i sive ekonomije”, rekao je Milić.
Viši specijalista za socijalni dijalog i radno zakonodavstvo u kancelariji Međunarodne organizacije rada u Budimpešti Kristina Mihes rekla je da je rad na crno problem s kojim se suočavaju sve zemlje u regionu i da, uprkos brojnim projektima čiji je cilj suzbijanje ove pojave, do sada nije bilo mnogo uspjeha.
Ona je naglasila da su ključne prepreke u borbi protiv rada na crno nedostatak političke volje, nesposobnost institucija da se uhvate u koštac sa ovom pojavom, nedostatak koordinacije između socijalnih partnera, ali i sama svijest radnika.
“Situacija nije potpuno, ni crna, ni bijela. Neprijavljeni rad za neke radnike može da predstavlja mogućnost egzistencije, dok s druge strane za preduzeća neregistrovanje radnika može da bude način za izbjegavanje stečaja”, rekla je Mihes.
Ona je dodala da Međunarodna organizacija rada u suzbijanju rada na crno najefikasnije vid borbe vidi u saradnji socijalnih partnera, a ne u represivnim mjerama kao što su visoke kazne. Srna