BANJALUKA, Direktor Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan” Drago Nedić izjavio je da je više od 90 odsto mlijeka proizvedenog u Republici Srpskoj evropskog kvaliteta, a da je higijenska ispravnost domaće hrane često iznad evropskih pokazatelja.
“Hrana koja se proizvodi ovdje je jako dobrog kvaliteta, a i ono što se uvozi redovno se kontroliše, tako da sve što je namijenjeno domaćem tržištu, a nije ispravno, bude uništeno”, rekao je Nedić.
On je istakao da u prilog tome idu i izvještaji zdravstvenih službi o stanju zdravlja ljudi, koji pokazuju da je sve manje uticaja hrane na zdravlje.
Nedić tvrdi da nema opasnosti da ogromne migracije stanovništva sa Bliskog istoka, u Republici Srpskoj izazovu pojavu određenih bolesti koje nisu uobičajena na našim prostorima.
“Mi konstantno pratimo stanje na terenu, ali nema velikog rizika kad je riječ o zdravlju životinja, jer s migrantima nema prenošenja ni kućnih ljubimaca, a ni hrane”, objasnio je Nedić.
Prema njegovim riječima, stalnim ulaganjem u opremu, stručni kadar i rad na terenu, Veterinarski institut je pod kontrolu stavio sve uobičajene bolesti životinja u Republici Srpskoj, prvenstveno brucelozu, koja se sprečava vakcinacijom, a koja je svojevremeno izazivala milionske štete.
“Sve manje prisutno je i bjesnilo, zahvaljujući odličnim rezultatima oralne vakcinacije lisica. Za klasičnu kugu svinja takođe imamo preventivnu vakcinaciju, zahvaljujući kojoj već godina nema masovne pojave ove bolesti”, rekao je Nedić.
Kad je riječ o trihinelozi, Nedić je naglasio da se bilježe samo sporadični slučajevi, te da su sve veterinarske organizacije u Republici Srpskoj osposobljene da vrše kontrolu.
Prema Nedićevim riječima, Veterinarski institut ima 86 akreditovanih metoda koje se odnose na analize različitih bolesti.
On je istakao da su one od vitalnog interesa za Republiku Srpsku, dodajući da taj interes podrazumijeva prije svega zaštitu zdravlja životinja, zaštitu zdravlja ljudi kao potrošača i zaštitu životne okoline.
“Zahvaljujući novim metodama u dijagnostici zaraznih bolesti, koje redovno uvodimo u naš rad, Institut je posljednjih godina utvrdio prisustvo nekih bolesti, koje nikad nisu postojale na ovim prostorima, kakve su plavi jezik ili virus `Zapadnog Nila`”, naglasio je Nedić.
On je dodao da Veterinarski institut Republike Srpske ima pet doktora nauka, šest magistara, tri specijaliste, a više od polovine zaposlenih je visokoobrazovanih.
Nedić je napomenuo da se stalno ulaže u opremu, da se sterilizacija obavlja na najsavremenijim autoklavima, te da institut posjeduje instrumente kojima se može analizirati veliki broj uzoraka za kratko vrijeme.
“Razmjenom rezultata naših analiza sa evropskim referentnim laboratorijama potvrđen je naš kvalitet, odnosno kad Veterinarski institut izda laboratorijski izvještaj, on se priznaje kako u Evropi tako i svijetu”, poručio je Nedić.
Upravo zbog takvih rezultata kontrola, istakao je Nedić, mlijeko iz Republike Srpske i BiH dobilo je dozvolu za izvoz na evropsko tržište.
“Kad je riječ o izvozu hrane na evropska i druga tržišta, nijednom nije opovrgnut rezultat koji je dao naš institut”, rekao je Nedić. Srna