ARANĐELOVAC, Dragan Zarubica, potpredsjednik Veća Saveza samostalnih sidikata Srbije (SSSS), potvrdio je da je sindikat Knjaza Miloša uz posredovanje Agencije za mirno rješavanje sporova, postigao dogovor sa poslovodstvom, koji predviđa samo dobrovoljni odlazak iz firme.
Zarubica, koji je predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj, duvanskoj i vodoprivredi, rekao je da u Knjaz Milošu ne može više biti tehnoloških viškova, jer je poslednje tri godine iz te fabrike otišlo 1.200 radnika a ostalo oko 900.
Sindikat, prema njegovim riječima, očekuje da “stimulativne“ otpremnine za radnike koji se odluče da sami napuste kompaniju budu veće od iznosa bruto mjesečne zarade po godini staža.
Prema njegovim riječima, dogovoreno je i da se radnicima isplati jednokratna pomoć u iznosu od 25.000 dinara, a da se na kraju godine, pod uslovom da rezultati poslovanja budu pozitivni, isplati povećanje zarade od pet odsto i to retroaktivno od 1. aprila.
Zarubica je naveo da će na kraju sezone, a najranije u avgustu, sindikat ponovo otvoriti razgovore sa poslodavcem o povećanju zarada, bez obzira na sada postignut dogovor.
Živorad Kolarević, predsjednik Samostalnog sindikata fabrike Knjaz Miloš demantovao je napise iz medija da je prosječna plata u Knjazu Milošu 42.000. On je rekao da je u tu zaradu uračunat i regres za ovu godinu, koji nije isplaćen i precizirao da prosječna zarada iznosi između 32.000 i 33.000 dinara, u šta nije uračunata zarada menadžmenta.
Zarubica je rekao da su, prema informacijama kojima sindikat raspolaže, u još tri kompanije u sektoru prehrane i poljoprivrede u centralnoj Srbiji, Vojvodini i Beogradu donijete odluke o štrajku upozorenja.
Kao ključne razloge za nezadovoljstvo radnika i najavu štrajkova u preduzećima u ovom trenutku, Zarubica je naveo neisplaćene zarade, povjeravanje djelatnosti i proglašavanje tehnoloških viškova.
Zarubica je rekao i da je Veće SSSS “energično protestvovalo protiv kršenja međunarodnih konvencija koje uređuju pravo na sindikalno organizovanje” u Zastavi elektro iz Rače, koju je kupila korporacija Yura iz Južne Koreje, a koja navodno ne dozvoljava radnicima da formiraju sindikat. Emg.rs