BANJALUKA, Cilj restrukturiranja, koje se sprovodi u sedam privatizovanih preduzeća u RS, a u kojima zatvoreni investicioni fondovi (ZIF) imaju značajno vlasničko učešće, je unapređenje njihovog poslovanja kroz aktivniji angažman fondova, kazali su konsultanti projekta.
U britanskoj konsultantskoj kući “Cadogan Financial”, koja s Ekonomskim institutom Banjaluka i Udruženjem “Sinergija” radi na tom projektu, koji finansiraju Evropska komisija i Svjetska banka, kažu da ZIF-ovi nakon privatizacije nisu odgovorili svom zadatku zbog čega to nastoje promijeniti.
Kroz detaljnu selekciju, određeno je da se restrukturiranje sprovede u preduzećima “Popovo polje” iz Trebinja, “Prijedorčanka” Prijedor, “Napredak” Pelagićevo, “Bonel” Banjaluka, “Hemijska industrija destilacije” Teslić, UNIS USHA Višegrad i Fabrici žice Novo Goražde.
Mark Sent Džil, direktor projekta iz “Cadogana”, kazao je da su kao zajedničke probleme preduzeća identifikovali visoku zaduženost, kao posljedicu prekomjernih zaliha i dužnika, kao i niske prihode kojim se ne maksimizira iskorištenost kapaciteta.
Konsultanti su u saradnji s rukovodstvom preduzeća razvili “mape puta”, koje se zasnivaju na metodologiji rada kojom se strateški i taktički ciljevi raščlanjuju na nizove mikrozadataka uz konstantno praćenje i reviziju ostvarenog napretka.
“Kako bi povećali konkurentnost preduzeća na tržištu kao neophodno se nametnulo uspostavljanje boljih upravljačkih informacionih sistema, fokusiranijih marketinških i prodajnih aktivnosti, te unapređenje lanca nabavke”, istakao je Đorđe Lajšić, vođa tima za restrukturiranje.
U preduzeću “Prijedorčanka”, koje se bavi proizvodnjom alkoholnih i bezalkoholnih pića, te sušenog voća i voćnih kaša, kažu da su u saradnji s konsultantima došli do SWOT analize, koja im je pomogla da lakše definišu ciljeve.
“Sada radimo na unapređenu sektora nabavke i prodaje, a ujedno i definišemo marketing funkcije koje preduzeće do sada nije imalo. Predstoji nam istraživanje tržišta za naše postojeće proizvode kao i za neke od novih proizvoda koje želimo da plasiramo u narednom periodu”, istakla je Ljiljana Vukelić, izvršni direktor “Prijedorčanke”.
Preduzeće će, naglašava, biti restrukturirano po modelu modernih velikih kompanija sa definisanom strategijom razvoja, te težnjom da u narednom periodu prevaziđu sve negativne uticaje svjetske ekonomske krize.
U banjalučkom Ekonomskom institutu kažu da će izabrana preduzeća nakon restrukturiranja biti u mogućnosti da efikasnije koriste svoje resurse, poboljšaju konkurentnost, generišu gotovinu, unaprijede proces upravljanja lancem nabavke, smanje zalihe i poboljšaju naplatu dugovanja.
Posljedica toga biće, kako navode, povećanje dobiti preduzeća dostizanjem održivih operativnih i finansijskih poslovnih modela, a time i povećanje dobiti za njihove akcionare. Nezavisne N.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
SWOT analiza kao vrhunac saradnje sa konsultantima???!!! Pa to rade studenti na vjezbama,a svaki normalan privatnik ima svoju analizu polozaja firme na trzistu u glavi, samo nezna da Englezi to kazu onako misteriozno,ekspertski,strucno…SWOT