BEOGRAD, Uredba o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad gradskim građevinskim zemljištem počela je da se primjenjuje na terenu. U glavnom gradu podnijeto je gotovo 1.300 zahtjeva. Od toga, katastru nepokretnosti pristiglo je oko 890 prijava od kojih je već obrađeno 80 odsto. U Palati pravde gdje su smještene zemljišne knjige podnijeto je 356 zahtjeva za konverziju, a riječ je o građanima, koji to pravo mogu da ostvare bez naknade.
Srbija ima 21 milion katastarskih parcela a kako se procjenjuje jednu trećinu čini gradsko građevinsko zemljište. Ako je suditi po broju stanova i kuća u Beogradu, kojih je oko pola miliona, za konverziju nije zainteresovan veliki broj građana.
Da li iz neznanja ili nezainteresovanosti, pravo da korišćenje zemljišta zamjene vlasništvom iskoristilo je jedva nešto više od 0,25 odsto Beograđana.
Vlasnici porodičnih kuća i stanova, dakle, imaju mogućnost da bez naknade u svojinu pribave, parcele na kojima su ti objekti sazidani. Dovoljno je samo da katastru nepokretnosti ili zemljišnim knjigama podnesu zahtjev za konverziju i prilože list nepokretnosti ili vlasnički list u kojem stoji da su vlasnici objekta (stana) i korisnici zemljišta. Takođe, pravo na konverziju imaju i vlasnici preduzeća, koji su imovinu stekli u privatizaciji ili stečaju, ali oni plaćaju naknadu, koju obračunava poreska uprava.
– Primera radi za parcelu gde je sazidana porodična kuća nema naknade za konverziju, ali vlasnici katastru treba da plate upis promene, što je iznos od oko 6.200 dinara – kaže Radivoje Jelić, načelnik Centra Beograd. – Konverziju u katastru završavamo u roku od 10 do 20 dana od podnošenja zahteva.
Gdje je ustrojen katastar nepokretnosti zahtjevi se podnose u službama Beograd 1 (Palilula, Zvezdara, Vračar i Stari grad) i Beograd 2 (Voždovac, Savski venac, Čukarica i Rakovica) koje su smještene u Ulici 27. marta. Katastarska služba postoji u Zemunu i Novom Beogradu, kao i u prigradskim opštinama. Za teritorije grada, koje nisu pokrivene katastrom zahtjevi se podnose zemljišnim knjigama.
Novi prostor
Prioritet Republičkog geodetskog zavoda je proširenje prostora, u kojem rade službe Beograd 1 i 2. U RGZ očekuju da će taj problem biti rješen u saradnji sa gradom. To bi olakšalo rad službenika čime bi se predmeti građana rješavali brže. Novosti