BANJALUKA, Uprkos brojnim pozivima na štednju u godini recesije, političari u BiH nastavljaju s nabavkom luksuznih automobila, iako se u ponudi mogu naći i upola jeftiniji s gotovo istim karakteristikama.
Nabavka dva audija A6, vrijedna oko 180.000 KM, za potrebe Vlade FBiH posljednja je u nizu kupovina skupih limuzina. Podsjećamo da su ove godine skupim automobilima svoj službeni vozni park obnovili Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara, audijem Q7, Sredoje Nović, ministar civilnih poslova BiH, land roverom, Brane Stupar, direktor Investicone razvojne banke, novim BMW-om i Slobodan Puhalac, ministar industrije, energetike i razvoja RS, novim pasatom.
Mirko Gerh, urednik “Auto-šop magazina”, kaže da na tržištu postoji veliki izbor automobila koji koštaju oko 50.000 KM, a da mogu odgovoriti svim zahtjevima službenog vozila po pitanju bezbjednosti, kvaliteta i udobnosti.
On je naveo da svaka od modernih limuzina tipa reno laguna, sitroen C5, škoda oktavija i superb i drugih imaju po pet i više zvjezdica na testovima bezbjednosti.
“Neka imaju čak i veći stepen bezbjednosti od njemačkih premijum brendova, koje najčešće nabavljaju domaći političari”, kaže Gerh.
Što se tiče kvaliteta vozila, on ističe da najbolju potvrdu daje garancija, koja iznosi u prosjeku tri do četiri godine ili 100.000 pređenih kilometara, što znači da se radi o izuzetno pouzdanim vozilima.
“Razlika između premijum brendova i drugih limuzina je u nijansama u kvalitetu, finalnoj obradi i nazivu koji utiče na cijenu”, objašnjava Gerh.
On je naveo primjer škoda superba, koji je veći od pasata, ali je značajno jeftiniji, napominjući da ta dva automobila dijele istu platformu, kontrolu izrade, motore, te da je glavna razlika u logou i u cijeni.
Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku, kaže da bi potrebe funkcionera nesumnjivo mogli zadovoljiti automobili koji su duplo jeftiniji, a više nego dovoljno kvalitetni.
“To je jedan od primjera neodgovornog ponašanja vlasti, koje bi tako bilo ocijenjeno i u nekim boljim vremenima”, kazao je Dejanović, dodajući da je njegova nevladina organizacija radila istraživanje koje je utvrdilo da institucije imaju preskup i prekobrojan vozni park.
Govoreći da je problem skupog voznog parka na svim nivoima vlasti, Dejanović je naveo primjer opštine Doboj, koja ima tri puta skuplji i brojnjii vozni park od prosječnog.
Banjalučki sociolog Ivan Šijaković kaže da ponašanje funkcionera koji teže nabavkama luksuznih vozila potiče od samog njihovog porijekla, objašnjavajući da mnogi dolazi iz slojeva s nižim društvenim statusom, u kojima su automobili poput audija, BMW-a ili mercedesa predstavljali statusni simbol.
“On ne može da pokaže nikome u svom kraju da je uspio ukoliko se nije dokopao automobila koji predstavlja određeni statusni simbol. Kad se pojavi u svojoj sredini u audiju ili BMW-u znači da je uspio u životu”, kazao je Šijaković.
Šijaković kaže da se u ovim slučajevima može govoriti i o izostanku socijalne odgovornosti, ali i da političari manje vode računa o tome, a više kako ostaviti dobar utisak.
“Nema više slučajeva da ličnim primjerom neko pokazuje kako treba da se štedi, to je prošlo i to se čak kod modernih političara smatra demagogijom”, kaže Šijaković.Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kaže narodna “kad ima masla onda ga i po guzici mažu”, a oni ga imaju i previše.