NJUJORK, U idućoj godini ne očekuje se rast cijena nafte, s obzirom da makroekonomski pokazatelji upućuju na usporavanje ekonomskog rasta u evrozoni, te čak i mogući ulazak u recesiju.
IEA očekuje da će potražnja za naftom u 2012. iznositi 90,3 miliona barela dnevno.
Zbog smirivanja situacije na Bliskom istoku, više nisu izraženi pritisci na rast cijena nafte s te strane.
S obzirom da članicama OPEK-a, koje su najveći proizvođači nafte, ne odgovara znatniji pad cijena, očekuje se usklađivanje ponude s potražnjom i zadržavanje cijena na sadašnjim nivoima.
Ukupna svjetska proizvodnja nafte u novembru je porasla za 0,9 miliona barela dnevno u odnosu na oktobar i dostigla je 90 miliona barela dnevno, što je prvenstveno posljedica opravka proizvodnje zemalja koje nisu članice OPEK-a.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) smanjila je svoje prognoze očekivane potražnje za sirovom naftom u ovoj godini za 20 kilobarela dnevno te za isto toliko za 2012.
U novembru i početkom decembra cijene sirove nafte porasle su pod uticajem sezonskog porasta potražnje za naftom i blagog smanjenja ponude.
Cijena sirove nafte tipa vti porasla je na oko 100 dolara po barelu, a cijena tipa brent je premašila 110 dolara po barelu.
Uz pojačanu potražnju, rast cijena nafte podstakla je i vijest da bi Evropska unija mogla da zabrani uvoz nafte iz Irana. Sredinom mjeseca cijene nafte su se spustile ispod 93 (vti), odnosno ispod 105 (brent) dolara po barelu.
Razlika između vti i brent cijene zadržava se oko 10 dolara po barelu.