BIJELJINA, Sigurnost hrane je globalno pitanje i jedan od najznačajnijih prioriteta Evropske unije. Za sigurnost hrane postoji odgovornost kompletnog lanca proizvodnje, prerade i trgovine. Vlada je ta koja uspostavlja sistem koji će kontrolisati kvalitet hrane, upozorila je danas Eldina Muftić, predstavnik sarajevske firme „Agrolink“ na konferenciji za štampu u Bijeljini.
„GLOBAL GAP sistem je standard koji pokriva primarnu poljoprivrednu proizvodnju. U protekle dvije do tri godine istraživali smo tržište u BiH i pokušali da dođemo do odgovora na pitanje – zbog čega BiH nije više prisutna na EU tržištu. Razlog je jednostavan, naši proizvođači hrane nisu implementirali standarde i ne mogu kupcima garantovati sigurnost, kad je u pitanju kvalitet hrane. Naši proizvođači nisu u stanju da osiguraju kontinuirano prisustvo na jednom tržištu, što podrazumijeva povjerenje. Naša trešnja je izvezena na tržište Engleske, Belgije i Norveške, ali smo vidjeli da su naše sorte prilično zastarjele. Nema kvaliteta u smislu pakovanja proizvoda, nema razrađene logistike u smislu organizovanja kvalitetnog transporta. Naš proizvod je dobar dok je „na grani“, ali, dok dođe do svog odredišta, više nema taj kvalitet“, kaže Eldina Muftić.
Ona kaže da je neophodan angažman svih insitucija u BiH, da pomognu malim proizvođačima oko primjene GLOBAL GAP standarda, jer oni sami ne mogu ući u proces standardizacije.
„Neophodno je da imamo akreditovane laboratorije, koje će izvršiti MRL analize (maksimum dozvoljene rezidue u proizvodu). Veliki problem predstavlja i to što lokalno tržište ne postavlja uslov za standardizaciju proizvoda, jer je puno lakše uvesti nekvalitetne, jeftine proizvode iz Evrope. Proizvođači odgovaraju za svoj proizvod i oni najčešće posežu za uvođenjem neophodnih standarda, ali sve je to za sada nedovoljno razvijeno“, naglašava Eldina Muftić.
CAPITAL: LJ. LJ.