BEOGRAD, Građanima se u ovom trenutku ne isplati ni da pretjerano kupuju ni da prodaju franak, izjavila je Karolina Herbut, predsjednica Udruženja mjenjača Srbije.
Odluka Centralne banke Švajcarske da odblokira fiksiranje kursa franka za evro (1:1,2) uticala je na to da vrijednost švajcarca juče skoči najprije za 30 odsto, nakon čega se stabilizovao na rastu od 15 odsto. Za jedan franak ujedno, u četvrtak je bilo potrebno odvojiti 101,95 dinara, a u petak već 120,7 dinara.
Nakon šoka, mjenjačnice su juče povećale marže za kupovinu švajcarskog franka, a i raspon između kupovnog i prodajnog kursa te valute je veći.
“U četvrtak je bila povećana potražnja za francima, a to se uvijek dešava kad su veliki skokovi valuta. Standarno. U petak je već stabilnija situacija, ali utiče i to što su i banke i mjenjačnice reagovale na ovu pojavu. To je svakog iznenadilo, pa su svi proširili raspon kupovnog i prodajnog kursa”, objašnjava Herbut.
Građani, kako je navela Herbut, ipak nisu pohrlili da trguju frankom, već se najčešće o tome raspituju telefonom.
“U Srbiji više klijenti prodaju valute nego što ih kupuju. Taj dio se nije mnogo promijenio. Primjetili smo povećanu prodaju franka jer sada više vrijedi, pa su ljudi prodali vjerovtno ono što su ranije štedjeli, jer sada više vrijedi”, rekla je Herbut dodajući da se i dalje tradicionalno, najviše trguje evrima.
To se dešava, navodi ona, uglavnom sada kada ni banke ne znaju kako da reaguju na iznenadne skokove, jer se ne može procijeniti da li ce rasti ili padati u narednom periodu. Tanjug