BEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) danas je ukazala da se slabljenje domaće valute ne dešava samo u Srbiji, već i u gotovo svim zemljama u regionu koje sprovode režim rukovođenog fluktuirajućeg kursa.
U posljednjih mjesec dana dinar je oslabio za 2,9 odsto, mađarska forinta za 2,4 odsto, poljski zlot za 2,8 odsto, rumunski lej za 4,1 odsto, turska lira za 6,3 odsto, dok je od valuta zemalja u regionu sa istim režimom deviznog kursa ojačala samo češka kruna i to za 1,2 odsto, navela je NBS.
Da bi ublažila slabljenje domaće valute, NBS je intervenisala na deviznom tržištu, što su, kako je istaknuto, učinile i druge centralne banke.
“Slabljenje valuta zemalja regiona i rastućih tržišta inicirano je očekivanjima da će Američke federalne rezerve (FED) od septembra započeti sa postepenim smanjenjem obima kupovine hartija od vrijednosti i po tom osnovu smanjiti iznose dodatnog ubrizgavanja likvidnosti”, piše u saopštenju NBS.
Dodaje se da su na takve najave međunarodni investitori reagovali smanjenjem ulaganja u imovinu u lokalnim valutama, povlačenjem iz domaćih valuta i povećanom tražnjom za devizama, što je uticalo na slabljenje lokalnih valuta.
U narednom kratkoročnom periodu stabilizacija na deviznom tržištu, po procjeni NBS, “obezbijediće se otklanjanjem neizvjesnosti u vezi sa budućom ekonomskom politikom, koja podrazumjeva kredibilan program fiskalne konsolidacije i dosljedno sprovođenje neophodnih reformi u javnom sektoru”. Beta