BEOGRAD, Narodna banka Srbije saopštila je danas da nema saznanja da je SDPR povukao depozite iz Srpske banke, jer je i u ovom trenutku ta kompanija daleko najveći njen deponent.
“Sve rezultate svojih aktivnosti NBS dijeli sa državom kao većinskim vlasnikom banke i imamo saznanja da je u protekle dvije nedjelje većinski vlasnik intenzivirao aktivnosti kako bi se trajno riješio status banke i zaštitili interesi svih deponenata i kreditora banke”, navodi se u saopštenju.
Povodom pisanja pojedinih medija, NBS obavještava javnost da je, kao institucija čiji je jedan od osnovnih ciljeva obezbjeđivanje finansijske stabilnosti, u dužem vremenskom periodu, upravo radi ostvarivanja tog cilja sprovodila aktivnosti iz svoje nadležnosti i nad poslovanjem Srpske banke.
NBS skreće pažnju i da neprovjerene i netačne informacije na ovu i slične teme ni na koji način ne doprinose očuvanju finansijske stabilnosti u zemlji što je u interesu svih njenih građana.
List Kurir u današnjem broju piše da je NBS pokrenula proceduru za oduzimanje dozvole Srpskoj banci, pozivajući se na nezvanične izvore.
Prema pisanju tog lista, NBS je Srpskoj banci već dala upozorenje da pokuša da popravi stanje, odnosno naplati bar neki od rizičnih kredita, a ako to ne uspije ubrzo će se pridružiti – Agrobanci, Univerzal banci, Privrednoj i Razvojnoj banci…
Kao i u slučaju već zatvorenih banaka, i Srpskoj banci je problem što je davala kredite prezaduženim firmama srpskih tajkuna, bez odgovarajućih garancija.
Srpska banka je kod osam povezanih lica i 14 pravnih lica plasirala preko deset odsto kapitala.
Kako navodi Kurir, Srpska banka je vlasniku Farmakoma Miroslavu Bogićeviću, vlasniku Interkomerca, Goranu Perčeviću, vlasniku Beohemije, Željku Žuniću, kao i Simpu na ime zajmova dala čak 8,2 milijarde dinara koji su sada nenaplativi. Tanjug