BEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) je saopštila da je osam banaka u Srbiji povećalo marže na kredite u korišćenju i otplati, za 0,75 do 2,5 odsto. Pozivajući se na ugovore koji im to omogućavaju marže su povećale banke Alfa, Erste, Euro EFG štedionica, Pireus, Prokredit, Rajfajzen, Hipo Alpe Adrija i Univerzal.
NBS je od oktobra 2008. do aprila 2009. godine sprovela tri ankete u kojima je tražila od banaka da je obavjeste da li će na kredite u korišćenju i otplati povećavati svoju maržu. Od ukupno 35 banaka, 20 banaka se izjasnilo da ne planira povećanje marži, a 15 banaka je izvjestilo NBS da će razmotriti odluku o povećanju i da ona zavisi od kretanja na međunarodnom tržištu novca.
Nakon sprovedenih anketa NBS je primila više pritužbi da su neke banke, koje su obavjestile centralnu banku da nisu kao i da ne namjeravaju da povećaju svoje marže, u međuvremenu obavjestile svoje klijente da će to učiniti.
Erste Banka je saopštila da je 8. oktobra 2008. uputila dopis NBS u kom je navela da „za sada nema u planu izmjene kamatnih stopa na postojeće kredite stanovništvu“ i nakon toga nije ni bilo izmena kamatnih stopa na kredite stanovništvu u otplati. U tabeli koju je Erste Banka 15. aprila 2009. godine dostavila Narodnoj banci Srbije greškom je navedeno da je došlo do povećanja kamatnih stopa na kredite građana u otplati.
NBS je najavila da će takve ankete banaka sprovoditi najmanje jednom u šest mjeseci i o rezultatima će obavještavati javnost, “kako bi građani imali uvid u to u kojoj meri se banke, upravo u vrijeme finansijske krize koja je dovela do značajnih promjena u cijeni novca i kapitala, pridržavaju i dobrih poslovnih običaja”.
Građanima je centralna banka ponovo preporučila da se za uslove pod kojima se krediti nude raspitaju kod više banaka i da, poslije sagledavanja svih troškove, donesu odluku sa kojom bankom će ući u ugovorni odnos.
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić kaže da se pojačana aktivnost banaka posebno osjeća u posljednja dva mjeseca, što ukazuje da, ne samo da nema odliva kapitala iz Srbije, već se dešava upravo obrnut proces. “Mi se nadamo će će banke, kako budu padale marže i počne primena sporazuma s Međunarodnim monetarnim fondom, a imajući u vidu i da je kurs dinara stabilan puna tri mjeseca, imati još veći interes da odobravaju pozajmice”, procijenio je on.