BEOGRAD, Narodna banka Srbije trenutno ne razmišlja o promjeni režima deviznog kursa, jer smatra da trenutnim ekonomskim uslovima odgovara režim rukovođeno fluktirajućeg deviznog kursa, izjavio je viceguvener NBS Veselin Pješčić.
On je za “Blic” rekao da je fluktuirajući kurs u skladu s postojećim okvirom monetarne politike – ciljanjem inflacije, a koji se dosljedno sprovodi od 2006. godine. On je naveo da NBS ipak želi da čuje argumente za i protiv postojećeg režima deviznog kursa, zbog čega je za petak zakazala okrugli sto sa temom – koja je politika kursa dobra za Srbiju.
Viceguverner je odgovarajući na pitanje šta dinar drži jakim u ovoj godini, jer je od početka godine za 1,9 odsto jači u odnosu na evro, rekao da je nastavak jačanja dinara rezultat povećane restriktivnosti monetarne politike i preduzetih mjera fiskalne konsolidacije.
“U okolnostima visoke razlike između kamatnih stopa na dinare i onih na vodeće svjetske valute, zatim visoke likvidnosti na međunarodnom tržištu, kao i pozitivne percepcije domaćih i međunarodnih investitora u održivosti naše makroekonomske politike – povećana je tražnja za dinarima, što je rezultiralo i njegovim jačanjem”, objašnjava Pješčić.
On navodi i da je jačanje dinara od septembra prethodne godine i njegova stabilnost rezultat preduzetih mjera kako od NBS tako i od nosioca ekonomske politike.
“Narodna banka je u više navrata povećala stepen restriktivnosti monetarne politike podizanjem referentne kamatne stope i promijenila smjer glavnih operacija u pravcu povlačenja likvidnosti iz bankarskog sistema koji bi mogao da vrši pritisak na kurs. U okolnostima upravljanja tokovima dinarske i devizne likvidnosti ostvarena je relativna stabilnost kursa dinara koja smanjuje motivaciju za arbitražom na deviznom tržištu koja je bila prisutna u uslovima povećane promjenljivosti kursa u prvoj polovini godine”, kaže viceguverner.