BEOGRAD, Dinarska i devizna štednja su i tokom 2019. godine bilježile konstantan rast iz mjeseca u mjesec i krajem godine dostigle su svoje najviše nivoe, što potvrđuje povjerenje građana u domaći bankarski sistem, saopštili su iz Narodne banke Srbije (NBS).
Dinarska štednja nastavlja ubrzano da raste – krajem 2019. godine iznosila je 79,5 milijardu dinara, odnosno za 30% (za 18,4 milijardi dinara) je bila viša u odnosu na kraj 2018. i više nego četiri puta veća u poređenju sa krajem 2012. Rast dinarske štednje u 2019. godini je najveći godišnji rast od kako se prate podaci.
I devizna štednja stanovništva nastavlja da raste, tako da je nakon povećanja za 0,6 mlrd EUR u 2018. godini, tokom 2019. godine povećana za 0,8 mlrd EUR, dostižući na kraju godine rekordan iznos od 10,8 mlrd EUR.
– Kontinuirani rast štednje tokom poslednjih sedam godina obezbeđen je zahvaljujući povoljnom makroekonomskom ambijentu, postignutoj stabilnosti cena i relativnoj stabilnosti kursa dinara prema evru. Od kraja 2012. godine do oktobra 2013. godine međugodišnja inflacija je smanjena sa 12,2% na 2,2% i od tada se kreće na niskom i stabilnom nivou koji je u proseku ispod 2,0% (preciznije, 1,9%). Relativna stabilnost dinara prema evru postala je “nova normalnost”. Devizni kurs je krajem 2019. godine bio na sličnom nivou kao početkom avgusta 2012. godine, a devizne rezerve su krajem godine iznosile 13,4 mlrd. evra, što je njihov najviši nivo krajem godine od kada se mere (2000. godina). Sprovođenje Strategije za rešavanje pitanja problematičnih kredita od 2015. godine rezultiralo je smanjenjem učešća problematičnih kredita u ukupnim kreditima na nivo od 4,1%, čime su banke oslobođene još jednog od nasleđenih tereta prošlih vremena i otvoren je prostor za zdrav kreditni rast koji treba da doprinese održivom rastu srpske privrede – saopštili su iz NBS.
Narodna banka Srbije se, zajedno s Vladom Srbije, zalaže za dalji rast dinarske štednje, kao važne komponente rasta baziranog na zdravim finansijskim osnovama.
Zbog toga Narodna banka Srbije nastavlja da promoviše i podržava štednju u domaćoj valuti, kao i da ukazuje na njenu veću isplativost u odnosu na deviznu štednju putem redovnih (polugodišnjih) analiza. Ekapija