BEOGRAD, Reforma penzijskog sistem u Srbiji je neophodna jer dugoročno državna penzija neće moći da penzionerima omogući sugurnu starost, ocijenili su učesnici foruma o životnom osiguranju i dobrovoljnim privatnim penzijama koji je organizovala beogradska Biznis info grupa.
Viceguvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Mira Erić Jović je rekla da samo 20 odsto zaposlenih štedi za starost. Od tih 400.000 zaposlenih sedam odsto ulaže u dobrovoljne penzijske fondove, a 13 odsto izdvaja za životno osiguranje.
Ona je ukazala da NBS, koja je nadležna za kontrolu poslovanja privatnih dobrovoljnih fondova i osiguravajućih društava, pokušava da građane upozna sa prednostima investiranja u dopunsku penziju, ali da je, pored obuke, za masovniju štednju za starost potrebno da se poboljša životni standard, ojača povjerenje u finansijski sistem i obezbede poreski podsticaji.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić je rekao da svega 18,8 odsto sadašnjih penzionera ima puni radni vijek, zbog čega će se reformom penzijskog sistema pooštriti uslovi za odlazak u penziju.
Ilić je podsjetio da se na uplatu u dobrovoljni penzijski fond do 3.560 dinara ne plaćaju porezi i predložio da dobrovoljni penzijski fondovi i osiguravajuća društva zajednički definišu šta će učiniti da imaju više članova, kao i prijedloge šta država može da učini da se to postigne.
Sadašnji penzioneri bi imali veće državne penzije, a država bi sa manje novca dotirala Penzijski fond da je bolja naplata doprinosa, ukazala je direktorka Republičkog fonda za zadravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović.
Poslodavcima, prema njenim riječima, ne bi smjelo da se dozvoli da isplaćuju zarade a da istovremeno ne uplate i poreze i doprinose.
Vukajlović je istakla da zaposleni koji namjeravaju da uplaćuju privatne penzije i životno osiguranje dobro treba da prouče da li će biti na dobitku kad počnu da im se isplaćuju privatne penzije, odnosno da imaju u vidu gdje se investira njihov novac i koliki su adminstrativni troškovi dobrovoljnih penzijskih fondova i osiguravajućih društava.
Generalni direktor Delta đenerali osiguranja Nebojša Divljan je rekao da bi država mogla da ima veliku korist ako bi se novac koji pokupe dobrovoljni penzijski fondovi i osiguravajuća društva investirao u dugoročne državne zapise.
On je poručio uvođenje obaveznih privatnih penzijskih fondova, kao drugog penzijskog stuba.