BEOGRAD, Sa 2.000 kilometara plovnih puteva, od kojih su tri rijeke u međunarodnom režimu plovidbe, Srbija ima velike neiskorišćene mogućnosti za razvoj nautičkog turizma, zaključeno je na okruglom stolu, održanom u okviru Sajma nautike, koji se završava na Beogradskom sajmu.
Istaknuto je da Dunav, Sava i Tisa imaju međunarodni režim plovidbe, djelimično su plovne još dvije rijeke – Velika Morava i Tamiš, a plovidba je moguća i na pojedinim jezerima. Pored kružnih putovanja brodom, moguća je individualna plovidba vlasnika brodova na rijekama i jezerima, kao i iznajmljivanje brodova i jedrilica.
Profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Zoran Radmilović naveo je da za Srbiju predstavlja problem nedostatak finansijskih sredstava, ali da je ipak loša organizacija u upravljanju najveća prepreka u oživljavanju i održavanju plovnih puteva.
Neophodna je edukacija stanovništva u priobalju i podizanje ekološke svijesti, kazao je on, pohvalivši pokušaj oživljavanja Tamiša.
On je dodao da se mora shvatiti da je korišćenje voda višenamjenska oblast, koja nije vezana samo za nautiku i turizam, već i za poljoprivredu, transport i industriju.
Predsjednik Udruženja nautičara “Dunavski propeler“ Krsta Pašković predočio je da mora da postoji bolja i direktnija veza lokalnih samouprava sa nadležnim institucijama i ministarstvima, kako bi se programi lakše realizovali.
Predstavnik Grupacije za nautiku i turizam Privredne komore Srbije Đorđe Radovanović je istakao da ne postoji podrška nadležnih insitutucija, već samo spoticanja na svakom koraku i borba sa sporednim stvarima.
On je naveo da ni sami nautičari nisu dovoljno informisani o situaciji na rijekama dalje od svoje obale i istakao neophodnost promocije svega što može da se vidi i doživi na rijekama. Ljudi koji odlučuju za nautički turizam nisu dovoljno edukovani i već 20 godina traje borba bez rezultata.
Učesnici skupa su ukazali na nepostojanje marina i benzinskih pumpi na vodi, na neadekvatne uslove za pristajanje i boravak u mnogim mjestima, ali da je i pored toga najjači utisak učesnika prošlogodišnjih regata bio gostiprimstvo i ljubaznost domaćina i njihov trud da što bolje predstave znamenitosti svojih mjesta.
Do drastičnog pada broja nautičara i registrovanih plovila došlo je i zbog odnosa Ministarstva za saobraćaj i vode prema nautičkom turizmu. Zakon o oporezivanju plovila iz 2009. godine nije adekvatan namet za nautičare, jer sezona traje tri-četiri mjeseca, a novčani nameti se plaćaju čitave godine.
Zbog toga je u posljednjih pet godina alarmantno smanjenjen broj registrovanih plovila – za 70 odsto.
Više puta predlagano je ukidanje poreza, ali je on samo prekomponovan i smanjen za najskuplja plovila. Tanjug