BRISEL, Francuski naučnik Žil-Erik Seralini, koji je genetski modifikovani kukuruz “Monstanto” povezao sa rakom otkrivenim kod laboratorijskih pacova, odbio je da dozvoli Evropskoj administraciju za kontrolu hrane /EFSA/ da potvrdi rezultate njegovih nalaza.
“Ne dolazi u obzir da oni koji su odobrili `Monsantov` en-ka 603 sprovedu kontra istraživanje naših rezultata, jer bi to bio sukob interesa”, rekao je Seralini na konferenciji za novinare u Evropskom parlamentu.
Od EFSA, koja odobrava prodaju i zasad genetski modifikovanih organizama, Evropska komisija je juče zatražila mišljenje, što je prije moguće, o istraživanju na čijem je čelu Seralini.
Seralinijev tim sa Univerziteta u Kanu otkrio je da je kod pacova, koji su hranjeni kukuruzom “en-ka 603” ili su bili izloženi pesticidu za korov, razvijen tumor.
Kukuruz “en-ka 603”, koji je proizvod američkog poljoprivrednog giganta “Monsanto” proizveden je da bi bio otporan na herbicid “Raundap” istog proizvođača. To poljoprivrednicima omogućava da jednom iskoriste pesticid što predstavlja veliku uštedu.
Međutim, da bi EFSA donijela odluku o rezultatima istraživanja mora da ima uvid u originalne podatke.
Francuski premijer Žan-Mark Ero rekao je da će Pariz odmah tražiti zabranu uboza kukuruza, ukoliko bude utvrđeno da je pouzdano istraživanje o otkriću raka kod pacova.
Autori istraživanja navode da je to prvi eksperiment na genetski modifikovanoj hrani koja je pratila pacove kroz cijeli životni vijek.