PARIZ, Grupa francuskih naučnika je proizvela gumenu traku s neograničenim rokom trajanja, koja se posle pucanja jednostavno može popraviti pritiskanjem dva otkinuta kraja jedan o drugi.
Prema pisanju stručnog časopisa “Nejčer” (Nature), materijal koji nebrojeno mnogo puta može da pukne i bude popravljen, proizvodi se od jednostavnih sastojaka: masnih kiselina poput onih u biljnim uljima i uree, otpadne materije iz urina koja može da se proizvodi i sintetički, preneo je Rojters.
Novi materijal bi bio od velike koristi za industriju, objavio je tim naučnika sa pariskog Instituta za više obrazovanje u industrijskoj fizici i hemiji, predvođen Filipom Kordijeom (Philippe Cordier).
Obične gumene trake, koje mogu da se rastegnu nekoliko stotina procenata i zatim vrate u prvobitan oblik, sastoje se od dugačkih lanaca ukrštenih polimera, dok novi materijal grade kratki lanci molekula nazvanih ditopik, od kojih svaki može da uspostavi veze sa još dva molekula.
Tako nastalu mrežu molekula učvršćuju vodonične veze, koje omogućavaju da se materijal rasteže nekoliko stotina procenata, a zatim vrati u prvobitan oblik. Ukoliko se prekine, materijal može da se popravi tako što se krajevi pritisnu jedan o drugoga na sobnoj temperaturi, što omogućava pomenutim vezama da se ponovo uspostave.
Jedna od velikih prednosti nove vrste gume je to što ona može da se razgradi toplotom i jednostavno reciklira, tako da je ekološki prihvatljiva, istakli su francuski naučnici.