BANJALUKA, Za privredni oporavak zapadnog Balkana potrebno je uspostavljanje društva znanja, jačanje pravne države, te jačanje malog i srednjeg biznisa i kreativnih industrija, rečeno je na naučnom skupu posvećenom ekonomskom rastu, održanom na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci.
Profesor ovog fakulteta Dragan Mikerević rekao je da su limitirajući faktori privrednog oporavka zemalja zapadnog Balkana politički neuspješna tranzicija i neefikasne institucije.
On smatra da se mora ući u duboku institucionalnu reformu, bez koje nema ostvarivanja ekonomskih sloboda u kojima je BiH na začelju u regionu.
“Put oporavka vidimo u investicionoj potrošnji i ne treba da idemo u `ring` sa zemljama EU ako prethodno nismo postali konkurentni”, rekao je Mikerević.
On smatra da je potrebno ostvariti racionalizaciju javnih nabavki, kao i predvidivost poreske politike, te iskoristiti mogućnosti klasterizacije u okviru CEFTA.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Podgorici Anđelko Lojpur kaže da je trajni oporavak moguć uspostavljanjem ekonomije znanja, što je ostvarivo bez obzira na veličinu nacionalne ekonomije.
On tvrdi da se približavanjem EU umanjuju efekti globalizacije.
Lojpur kao faktor oporavka privreda u regionu vidi obrazovanje za rast i razvoj, pravnu državu, troškovnu i cjenovnu konkurentnost, te razvoj inovativnosti i tehnologije.
Tokom današnjeg naučnog skupa dekan Ekonomskog fakulteta Novak Kondić i glavni revizor Republike Srpske Duško Šnjegota potpisali su sporazum o profesionalnoj saradnji između ove visokoškolske ustanove i Glavne službe za reviziju javnog sektora.
Šnjegota je rekao da je potpisivanje sporazuma uslijedilo u okviru ostvarivanja ciljeva iz prethodne godine, među kojima je jačanje saradnje Glavne službe za reviziju sa akademskom zajednicom.
Naučni skup “Nužnost ekonomskog rasta u procesu privrednog oporavka” organizovan je povodom 39 godina od osnivanja Ekonomskog fakulteta banjalučkog Univerziteta, a tokom skupa predstavljeno je 13 referata objavljenih u časopisu “Akta ekonomik”. Srna