NJUJORK, Na Wall Streetu su juče cijene akcija pale, četvrti dan zaredom, što je posljedica oštrog pada cijena nafte, razočaravajućih kvartalnih prihoda Alcoe i nuklearne krize u Japanu.
Dow Jones Industrial Average potonuo je 0,95 odsto, na 12.263 boda, dok je Standard & Poor's 500 pao 0,78 odsto, na 1.314 bodova, a Nasdaq Composite 0,96 odsto, na 2.744 boda. Cijene akcija na Wall Streetu neprestano slabe od prošlog četvrtka, a juče se silazni trend intenzivirao zbog oštrog pada cijena nafte drugi dan zaredom, što je izazvalo snažan pritisak na energetski sektor.
Zbog strahovanja da bi visoke cijene nafte mogle izazvati slabljenje potražnje, terminska cijena ‘crnog zlata’ na berzi u Njujorku potonula je juče daljih 3 odsto, na 106,25 dolara po barelu, najniži nivo u ovom mjesecu. To je, pak, izazvalo pad cijena akcija u energetskom sektoru, pa je S&P indeks tog sektora izgubio 3 odsto. Pritom je cijena akcije naftnog diva Exxon Mobila pala 2, a Chevrona 3 odsto.
Zajedno s cijenama nafte, pale su i cijene metala te drugih sirovina, pa se pod pritiskom našao i rudarski sektor. S&P indeks tog sektora oslabio je juče 1,4 odsto. “Duže vrijeme na tržištu su predvodili sektori povezani s rastom cijena nafte i sirovina. No, kada će cijene sirovina početi klizati, slijediće ih i akcije iz tih sektora”, kaže Robert Van Batenburg, direktor u kompaniji Louis Capital.
Ulagače je pokolebao i slab početak sezone objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Razočaravajući prihodi Alcoe u prvom tromjesečju izazvali su pad cijene akcije najvećeg američkog proizvođača aluminijuma za 6 odsto.
Loše raspoloženje na tržištu posljedica je i povećanja nivoa nuklearne katastrofe u japanskoj elektrani Fukushima s 5 na 7, najviši nivo na ljestvici, čime je ta katastrofa izjednačena s onom u Černobilu 1986. godine, premda je isticanje radijacije manje nego tada. Jasno je da će nuklearna kriza, kao i druge posljedice katastrofalnog zemljotresa i cunamija 11. marta, ostaviti dubok trag u japanskoj privredi. Hina