ZAGREB, Prosječna tražena cijena nekretnina u Hrvatskoj u novembru je u odnosu na oktobar manja za 0,3 posto, dok su na godišnjem nivou, u odnosu na novembar 2008. godine, tražene cijene nekretnina pale za 5,2 posto, objavio je CentarNekretnina uzimajući u obzir više od 274 hiljada traženih cijena.
Na najznačajnijem tržištu, u Zagrebu, tražene cijene nekretnina smanjile su se za dodatnih 0,8 posto u odnosu na mjesec prije, a na godišnjoj su razini manje za 5,3 posto.
Na Jadranu, nakon pada u posljednjih pet mjeseci, tražene cijene nekretnina u novembru su porasle za 0,3 posto, dok su na godišnjoj razini pale za 5,0 posto.
Domenico Devescovi, voditelj CentarNekretnina, napominje kako se, u skladu sa njihovim predviđanjima, nastavlja korekcija traženih cijena nekretnina u Zagrebu. Na Jadranu je u novembru zabilježen lagani porast traženih cijena, ali za preokret trenda je potrebno da se rast nastavi i u idućim mjesecima.
Do kraja godine u CentruNekretnina očekuju nastavak korekcije traženih cijena nekretnina u Zagrebu i na Jadranu.
Prosječna tražena cijena stana u Zagrebu u novembru je iznosila 1.881 euro po četvornom metru, što je u odnosu na prethodni mjesec pad od 1,1 posto, odnosno pad od 6,9 posto u odnosu na novembar 2008.
Stanovi u centru i dalje su najskuplji s prosječnom cijenom od 2.426 eura/m2. Najniže cijene stanova su u Dubravi, gdje prosječna cijena iznosi 1.517 eura/m2.
U odnosu na stanove u Zagrebu cijena četvornog metra kuća niža je u prosjeku za 30 posto. Prosječna tražena cijena za m2 kuće u Zagrebu i okolici je u novembru iznosila 1.309 eura, što znači da se gotovo i nije mijenjala u odnosu na prethodni mjesec (0,2 posto). U odnosu na novembar 2008., ili na godišnjem nivou, tražene cijene kuća narasle su za 0,9 posto.
Poređenje traženih cijena stanova u Zagrebu u novembru ove sa novembrom prošle godine pokazuje pad u gotovo svim djelovima grada. Najveći pad zabilježen je u Dubravi za 11,1 posto, te na istoku grada gdje su cijene na godišnjoj razini pale za 9,1 posto.
Najmanji pad traženih cijena na godišnjoj razini u Zagrebu je zabilježen za stanove na sjeveru (za 2,8 posto) te jugozapadu grada (2,2 posto).
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pad cijena od nekih 5% na godišnjem i nije toliko značajno. Veči je problem za njih činjenica da postoji veliki broj izgrađenih, a neprodatih stanova, pa Hrvatska ima trenutno “zarobljeno” oko 300 mil eur pdv-a koji nije naplatila. U Srbiji su krenuli sa kampanjom da se onima koji kupuju prvu nekretninu pdv ne naplaćuje, subvencionišu kredite, a istovremeno se ide na legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, čime bi se nadoknadili izgubljeni prihodi, a istovremeno i pokrenulo tržište nekretnina.
Pitanje koje se postavlja u svim državama u okruženju, pa i kod nas je koliko je realno i moguće dalje smanjenje cijena nekretnina, a da se održi tržište, tj. da bude isplativo graditi. Jedan od tekstova na tu temu je objavljen na http://www.seebiz.eu/bih/nekretnine/igor-oppenheim-kupaca-nema%2c-ali-stanovi-nece-pojeftiniti,61281.html
Na žalost, u Republici Srpskoj nisam našao nikakvu sličnu analizu ili kalkulaciju.
Koja pamet da pravi analize u Republici Srpskoj. Pa tu nema šta da se analizira dok god entitet ne bude ušao u izgradnju stanova za mlade bračne parove ili porodice..
Za sve postoji tržište, a tržište nekretnina je jedno od najvažnijih zbog velikog broja radnika i grana koje aktivira.
U Republici Srpskoj ne postoji nikakav jedinstveni portal, novine ili bilo šta gdje bi mogli dobiti relevantne podatke o stanju u toj oblasti. Čak ni od Privredne komore i Zavoda za statistiku se ne može dobiti puno toga što bi zanimalo i kupce i prodavce i građevinare i banke i sve one koji su uključeni u to.
Kod nas su izjave pojedinih vlasnika agencija za nekretnine jedini izvor informacija, pored onoga što morate sami da “iskopate” tragajući na sve moguće načine.
Ne očekujem da će iko u državi pokrenuti pravljenje jefitinih stanova jer bi to napravilo konkurenciju i direktno ugrozilo pojedine investitore bliske vladajućoj strukturi. Njima više odgovara da se daju jeftiniji krediti kojim bi se održavala tražnja, a da cijena kvadrata ne opada.
Sada u BL na odličnim lokacijama može kupiti stan u novogradnji za nekih 1900-2100 KM/m2 ne računajući PDV. Prema mojim računicama, po toj cijeni investitori nemaju velike profite i nema mnogo prostora za smanjenje cijene po m2, a pri sadašnjim cijenama zemljišta, renti, naknada, materijala, rada i svega ostalog.
Volio bih da čujem i ostale koji imaju informacije iz ove oblasti, a u cilju predviđanja budućih kretanja svih faktora koji utiču na formiranje ravnoteže.
Primjera radi, bankarske kamatne stope su niže od 9%, mnoge banke daju stambene kredite sa stopom oko 8%, a ukoliko investitor ima saradnju sa bankom te stope padaju i ispod 7%. Tu je i IRB sa svojom osnovnom stopom od 5,6%…
Trziste nekretnina ce biti ovako nervozno sve dok se u toj oblasti ne bude znalo ko sta radi.
Mi smo zemlja apsurda.Rijetko gdje u svijetu gradjevinska firma finansira,izvodi i prodaje stanove.Planeri treba da planiraju,projektanti da projektuju,investitori da finansiraju,gradjfirme iskljucivo da izvode radove,agenti da prodaju.STRATESKI CILJ BANAKA JE DA SE POMOCU LAZNOG NOVCA(NOVCA OD KAMATA)DOCEPAJU VLASNISTVA NAD NEKRETNINAMA.u OVOJ FAZI SU ONI BILO KOGA UCINILI NESPOSOBNIM ZA INVESTIRANJE.SADA CE FORMIRATI FONDOVE ZA NEKRETNINE I FINANSIRAT CE IZGRADNJU.GRADJEVINSKE FIRME KOJE SU IZ NJIHOVOG LOBIJA”CITAJ AUSTRIJSKE”CE ISKLJUCIVO GRADITI.ZA TRI GODINE OSTAT CEMO BEZ VLASNISTVA NAD 60% STANOVA KOJI CE BITI NAMA DATI NA LIZING.VLASNIK CE BITI BANKA.90% NASIH SADASNJIH GRADJEVINSKIH FIRMI CE BITI UGASENO.
S A D A J E S V E K A S N O.GOTOVO JE.pRIJE PET GODINA SAM PREDLAGAO I VODIO AKCIJE ZA OSNIVANJE ISKLJUCIVO DOMACIH FONDOVA I STAMBENIH STEDIONICA KOJE BI FINANSIRALE GRADNJU.OPET ZAKLJUCAK.lJUDE NE MOZES PRIDOBITI ZA DOBRU IDEJU SAMO ZA PREVARU.BANKE SU USPJELE.NASIM NOVCEM I KAPITALOM I NOVCEM OD KAMATA SU NAM OTELE NASE NEKRETNINE.SAMO REVALORIZACIJOM NEKRETNINA POD HIPOTEKOM NA OSNOVU RASTA CIJENA NEKRETNINA OD 100% U ZADNJIH 7 GODINA PROFITIRALI SU MILIJARDE.