BEOGRAD, U Srbiji se ove godine nastavio pad privredne aktivnosti i stanje u privredi je zabrinjavajuće, ocijenio je danas Upravni odbor Privredne komore Srbije (PKS).
Predsjednik PKS Miloš Bugarin kazao je na sjednici da se nastavio rast nelikvidnosti preduzeća, stopa nezaposlenosti je oko 24 odsto, a procjena rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2012. smanjena je sa 1,5 na 0,5 odsto.
“Ove godine na naplatu dospijeva 4,4 milijarde evra duga, od čega je milijardu evra javni dug. To ne bi bio problem, da imamo veći ekonomski rast, ali sa privredom na ivici recesije, biće teško finansirati te obaveze”, kazao je on.
Bugarin je istakao i da su u Srbiji izostale poreske i strukturne reforme koje bi olakšale poslovanje, a nije donijet ni zakon o ograničavanju roka plaćanja u čijoj pripremi je učestvovala i PKS.
Tim zakonom trebalo je da se ograniči rok plaćanja na 60 dana, a sada je prosječan rok za naplatu robe u Srbiji oko 130 dana.
Bugarin je istakao i da su preporuke PKS za olakšavanje poslovanja u Srbiji samo djelimično usvojene i da sada stranke u predizbornoj kampanji predstavljaju te ideje kao svoje, kao što su reforma poreskog sistema i plaćanje PDV poslije naplate robe.
“Svi pokazatelji u privredi Srbije su neprijatni i potrebno je da se brzo reaguje”, ukazao je predsjednik PKS.
Bugarin je najavio da će PKS krajem maja ili početkom juna napraviti prijedlog mjera za održivi razvoj i ponuditi ih novoj vladi, da bi imala preporuke i odgovore kako riješiti probleme koji muče privredu.
Potpredsjednica PKS Vidosava Džagić je kazala da je početak 2012. godine obilježen slabljenjem dinara, zamrzavanjem aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), povlačenjem Ju-Es stila iz Srbije i usporavanjem privrednog rasta koji je započeo u drugoj polovini 2011.
Inflacija, koja se u januaru vratila u planirani okvir i iznosila 5,6 odsto, i dalje je jedna od najviših u Evropi, kazala je ona i dodala da će dalje slabljenje dinara, rast cijena energenata i očekivani rast cijena hrane pojačati inflatorni pritisak.
Džagić je kazala i da opada tražnja za glavnim srpskim izvoznim proizvodima, a, pošto su stope rasta izvoza i uvoza 2011. skoro izjednačene na 14 odsto, postoji i rizik daljeg slabljenja izvoza Srbije zbog odlaska Ju-Es stila iz smederevske željezare.
Prema njenim riječima, 2011. godine broj zaposlenih u preduzećima je opao za 14.000, a udio problematičnih kredita privredi sa kašnjenjem većim od 90 dana, krajem prošle godine bio je oko 25 odsto.
“Može se očekivati nastavak rasta problematičnih kredita zbog nelikvidnosti privrede”, kazala je Džagić i dodala da su na kraju 2011. godine bili blokirani računi oko 62.000 preduzeća zbog 173 milijarde dinara duga.
Potpredsjednica PKS Vidosava Džagić ocijenila je da se bez reformi i poboljšanja uslova poslovanja, mogu očekivati pad ekonomskih aktivnosti i makroekonomska nestabilnost u Srbiji.
Članovi Upravnog odbora PKS odobrili su osnivanje predstavništva Komore u Hrvatskoj. Sjedište će biti otvoreno 1. aprila u Zagrebu. Beta