PARIZ, Sindikati francuskih radnika održali su do sada najobimniju obustavu rada i demonstracije u znak protesta zbog najavljenih reformi penzionog sistema.
Sindikati su saopštili da se tokom trećeg dana protesta okupilo 3,2 miliona ljudi, dok policija navodi da je bilo 1,2 miliona demonstranata.
Vlada francuskog predsjednika Nikole Sarkozija želi da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju sa 60 na 62 godine i sa 65 na 67 za punu državnu penziju.
Pojedini sindikati najavili su mogućnost produženja štrajka. Sinoć su radnici iz mreže javnog transporta u Parizu glasali za produženje štrajka, dok će njihove kolege iz nacionalne željezničke kompanije SNCF i drugih sektora to učiniti danas.
Štrajk radnika na naftnim i teretnim terminalima oko Marseja ušli su u treću sedmicu. Oko 50 brodova blokirano je izvan marsejske luke zbog čega je kompanija “Total” zatvorila rafineriju “Le mede” usljed nedostatka nafte.
Tokom sedmice najavljeno je i moguće zatvaranje još četiri rafinerije.
Mediji navode da Sarkozi, čija je popularnost trenutno na najnižem nivou, ne namjerava da popusti u reformi penzijskog sistema za koju vjeruje da će mu donijeti novi mandat na izborima 2012. godine.
Saobraćaj u Francuskoj bio je u velikoj mjeri ometen jučerašnjim štrajkom.
Na pariskom aerodromu “Orli” otkazana je polovina letova, dok jedan od tri aviona nisu poletali iz vazdušnih luka “Šarl de Gol” i “Bove”.
Saobraćaju samo jedan od tri brza voza “Te-že-ve”, mada je “Evrostar” saopštio da njihova linija između Pariza i Londona normalno funkcioniše.
Prvi put protestima su se pridružili studenti i učenici srednjih škola, dok su neki od njih blokirali ulaze u svoje škole.
Francuski premijer Fransoa Fijon nazvao je štrajkače “neodgovornim”, najavljujući da je Vlada odlučna u namjeri da sprovede reforme.