BEOGRAD, Potpisivanjem Protokola o saradnji između Elektroprivrede Srbije i kompanije Inter Rao, Rusija je nastavila svoju “ofanzivu” na energetski sektor Srbije. Moćna državna firma Inter Rao zadužena za spoljnu trgovinu koja u svom vlasništvu ima hidroelektrane ukupne snage oko 10.000 megavata ne skriva težnje da postane strateški partner EPS u izgradnji termoelektrana i hidroelektrana.
Potpisivanje sporazuma potpisan u jeku predizborne kampanje skeptike navodi na razmišljanje da tu ima više “dima nego vatre” mada je više onih drugih koji su spremni da tvrde da protokol najavljuje ulazak Rusa na “mala vrata” u graditeljske projekte EPS iako je planirano da strateški partner za izgradnju novih elektrana bude onaj koji da najbolju ponudu na tenderu.
I mada je generalni direktor Elektroprivrede Srbije Vladimir Đorđević prilikom potpisivanja sporazuma jasno stavio do znanja da dokument ne obavezuje EPS da ruskoj strani omogući bilo kakve olakšice ili prednosti u izgradnji novih elektrana špekuliše se da je ipak reč o povlasticama pa čak i o tome da su Rusi zainteresovani za kupovinu EPS.
– Partneri za izgradnju kapitalnih objekata termoelektrana Kolubara B i Nikola Tesla B biće dobijeni na tenderu i potpisani protokol sa Rusima neće ugroziti te planove, bio je kategoričan Đorđević. On je demantovao i spekulacije da se sporazum odnosi i na privatizaciju Elektroprivrede Srbije.
– Ne vidim razloga za zabrinutost zbog potpisivanje Protokola o saradnji EPS i ruske kompanije Inter Rao. Taj dokument ocjenjujem kao neku ublaženu varijantu pisma o namjerama. Dobro je da EPS pregovara o izgradnji proizvodnih objekata, i na tom planu ne treba da se ograniči samo na razgovore sa Rusima, već i sa drugim velikim elektroenergetskim kompanijama koje izraze želju za saradnju, kao što su na primer njemački EON, francuski EDF ili češki ČEZ. Poznato je da su Srbiji neophodne nove elektrane te je pronalaženje strateškog partnera nasušna potreba.
Naravno, za državu bi bilo najbolje da se do investitora dođe transparentno na tenderu, a na taj način bi se postigla i najbolja cijena – smatra Slobodan Ružić, bivši ministar energetike Srbije.
On napominje da nikako ne bi trebalo dozvoliti privatizaciju postojećih proizvodnih kapaciteta EPS.
“Najveći deo stručne javnosti smatra da bi bilo apsolutno pogrešno privatizovati postojeće elektrane u sastavu EPS. Sa druge strane sa strateškim partnerima treba ulaziti u projekte izgradnje novih kapitalnih objekata u kojima bi investitorima mogla da pripadne upravljačka uloga čime bi oni bili motivisani za dalji razvoj tih elektrana”, zaključuje Ružić.
Zlatna koka
Prema riječima Jevgenija Doda, generalnog direktora ruske kompanije, Inter Rao je spreman da u izgradnju elektrana, a pretpostavlja se da su to, Termoelektrana Kolubara B, Termoelektrana Nikola Tesla B i Hidroelektrana Buk Bijela investira dve milijarde evra. Riječ je o tri najambicioznija ali ujedno i najunosnija projekta osmišljena u EPS i bilo bi nerealno očekivati da Rusi nisu zainteresovani za takve “zlatne koke”.
Procjenjuje se da za izgradnju dva bloka, snage od po 350 megavati, u Kolubari B treba uložiti oko 1,2 milijarde evra.
Izgradnja bloka od 700 megavati u TENT B koštala bi oko 600 do 700 miliona evra. Zajednički projekat EPS i Elektroprivrede Republike Srpske, izgradnja HE Buk Bijela snage 150 megavati koštaće, samtraju stručnjaci, najmanje 200 miliona evra.
U razgovorima sa srpskim novinarima posle potpisivanja Protokola Dod je nagovestio da su Rusi spremni da grade elektrane na jugu Srbije i na Kosovu, ali nije želeo da precizira na koje konkretne lokacije misli. Danas