BANJALUKA , Nedostatak posla i osnovnih sredstava za egzistenciju bukvalno tjera bh. građane da nasjedaju na lažne oglase za zapošljavanje u inostranstvu iza kojih se kriju prevare.
Dakle, pored oglasa putem kojih se traže radnici ili saradnici za pakovanje koverata, sklapanje igračaka ili bižuterije u sopstvenom domu, koji se mogu naći u štampi, nezaposleni i očajni građani javljaju se i na one u kojima im se nudi dobra zarada u inostranstvu.
Tako su se građani BiH u prethodnom periodu javljali na sumnjive oglase za posao u inostranstvu, u kojima se od njih traži da prilikom aplikacije za posao uplate određenu sumu novca i to na privatni račun fizičkog lica.
Naime, nedavno je otkrivena prevara u posredovanju u zapošljavanju bh. građana u Austriji, kada je od njih tražena određena novčana naknada. Iz tog razloga, Agencija za rad i zapošljavanje BiH upozorila je građane da budu oprezni prilikom prijavljivanja na oglase za zapošljavanje u inostranstvu.
Iz ove agencije obavijestili su građane da je praksa kod posredovanja u zapošljavanju takva da privatne agencije koje vrše posredovanje, svoje usluge naplaćuju od poslodavca koji traži radnu snagu, a ne od građana koji traže zaposlenje.
“Takođe, informišemo građane da posredovanje u zapošljavanju ne mogu vršiti fizička lica, te da svaka uplata na privatan račun jasno ukazuje da je riječ o prevari”, naveli su iz Agencije i zamolili bh. građane da takve slučajeve prijave nadležnoj policijskoj upravi.
Naime, armija od oko 550.000 nezaposlenih u BiH pokušava na sve načine da dođe do bilo kakve zarade, posebno ako je primamljiva, bez obzira na to da li je u BiH ili u inostranstvu. Sa druge strane, u Udruženju nezaposlenih u BiH, kazali su da je većina oglasa u kojima se pominje laka i brza zarada zasnovana na prevarama, te da je mnogo ljudi koji su i uplatili novac i na kraju nisu ništa dobili.
Prema njihovim riječima, traženje posla putem takvih oglasa potpuno je pogrešno, u šta se, kako kažu, najviše upuštaju nezaposleni građani u očaju i besparici.
Sličnog mišljenja su i sociolozi, koji smatraju da se iza velikog broja oglasa za poslove i dobru zaradu u inostranstvu kriju drugačije namjere, jer se, kako kažu, ne može nekome nuditi previše dobrih uslova, a da to ne postane sumnjivo. Nezavisne novine