NJUJORK – Berzanski S&P 500 i Nasdaq indeksi su u padu jer inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama ne popušta tako brzo kako se očekivalo.
Izvjesno je da će centralna banka podići kamatne stope na još više nivoe nego što se procjenjivalo.
Dow Jones indeks je u srijedu porastao 0,02 odsto, na 32.661 poen, dok je S&P 500 skliznuo 0,47 odsto, na 3.951 poen, a Nasdaq indeks 0,66 odsto, na 11.379 poena.
Pad S&P 500 i Nasdaq indeksa posljedica je izvještaja Instituta ISM, prema kojem je u februaru proizvodna aktivnost u SAD pala, dok su cijene sirovina porasle, prenosi Mina.
Nakon tog izveštaja, prinosi na američke dvogodišnje obveznice porasli su na 4,9 odsto, najvišu vrijednost od 2007. godine, što pokazuje da se očekuje dalji rast kamatnih stopa.
“Tržište akcija je blago palo, dok su prinosi na obveznice porasli nakon izveštaja ISM-a. Cjenovna komponenta u tom izvještaju značajno je porasla, nakon četiri mjeseca pada”, rekao je strateg u firmi Ameriprise Financial Entoni Saglimbeni Anthony Saglimbene.
Nakon snažnog rasta u januaru, berzanski indeksi su u februaru značajno pali, a negativni trend nastavljen je i na početku marta.
“Svi podaci objavljeni u posljednjih nekoliko nedjelja pokazuju da se inflacija kreće na višim vrijednostima nego što su ulagači očekivali u januaru”, kazao je Saglimbeni.
Rast koji je Wall Street imao u januaru bio je posljedica očekivanja ulagača da će ključna kamatna stopa Federalnih rezervi (Fed), američke centralne banke, ostati ispod nivoa od pet odsto i da će banka već krajem ove godine početi da smanjuje cijenu novca.
Na tržištu novca procjenjuje se da će Fed povećati kamatne stope barem još dva ili tri puta i to u rasponu od 5,5 do 5,75 odsto do septembra. Te kamate se trenutno kreću između 4,5 i 4,75 odsto.
Na većini evropskih berzi cijene akcija su pale. Frankfurtski DAX skliznuo je 0,39 odsto, na 15.305 poena, a pariski CAC 0,46 odsto, na 7.234 poena.
Ipak, londonski FTSE indeks je zabilježio rast od 0,49 odsto na 7.914 poena.