KEJP KANAVERAL, NASA je danas lansirala u svemir prvu solarnu laboratoriju, u nadi da će proširi naučna znanja o Suncu i njegovom uticaju na planete.
Raketa „atlas“ poletjela je sa laboratorijom iz Svemirskog centra Kenedi, 24 časa nakon jučerašnjeg odgađanja polijetanja zbog jakog vjetra.
Satelit težine 3,2 tone biće postavljen u orbitu na visini od 35 880 kilometara od Zemlje, i u narednih pet godina kružiće oko planete jednom svaka 24 časa.
“Ovo će biti senzacionalno. Laboratorija će omogućiti veliki korak u našem shvatanju Sunca i njegovog uticaja na život i naše društvo”, izjavio je direktor odjeljenja NASE za heliofiziku Ričard Fišer.
Fizičari svemira smatraju da je akiviranje ove laboratorije prekratnica u budućnim naučnim misijama NASE.
Naučnici kažu da će laboratorija biti naročito korisna da bi se utvrdilo na koji način Sunce mijenja nivo radijacije i energije u našem solarnom sistemu, što vrši uticaj na stanovnike Zemlje i našu tehnologiju.
Stručnjaci navode da „svemirsko vrijeme“, koje je posljedica djelovanja Sunca, može da utiče na komunikcije i satelitske signale, električne vodove i ostale objekte koji prenose energiju u našoj atmosferi i dalje.
Teleskopi i ostala laboratorijska oprema ispitivaće Sunčeve pjege i solarne zrake u više piksela i boja nego bilo koja opservatorija u istoriji solarne fizike.
NASA navodi da će laboratorija svakodnevno slati na Zemlju oko 1,5 terabajta podataka, što je jednako dužini 380 igranih filmova.