BEOGRAD, Prema posljednjim podacima, za drugu polovinu 2009. godine, minimalna zarada u Srbiji iznosi 15.138 dinara ili oko 155 evra.
To znači da se po radnom satu (ukupno 174 časova mjesečno) plaćalo 87 dinara bruto. Ova cijena rada važila je i u prethodnom šestomjesečnom periodu, iako po zakonu treba da se dva puta godišnje usklađuje.
Zahtjev reprezentativnih sindikata da se ovaj iznos prošle godine uveća minimalno za 3,5 odsto kako bi se sačuvala njena realna vrijednost i kupovna moć, tada je odbijen. Za prvo polugođe ove godine još nije utvrđena najniža zarada.
Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), nedavno su, na osnovu ekonomskih pokazatelja, predložili da najniža cijena rada za period januar-juni 2010. bude 100 dinara po satu. Taj iznos minimalne zarade uvećan je za planirani rast potrošačkih cijena i troškova života u ovoj godini.
„Najniži iznos minimalne zarade za period januar-jun 2010. godine, koji se može prihvatiti po radnom satu je 92 dinara, što preračunato na mesec dana iznosi 16.008 dinara. To je rast od 5,75 odsto, a učešće u minimalnoj potrošačkoj korpi dostiže 70,26 odsto“, kažu predstavnici sindikata.
Ali, dogovor još nije postignut, i o minimalnoj cijeni rada raspravljaće se na narednoj sjednici Socijalno-ekonomskog savjeta. Ekonomisti smatraju da vrijednost minimalne zarade treba da se usklađuje sa kretanjem BDP po stanovniku, a ne isključivo na osnovu rasta troškova života.
Loša ekonomska politika i prevelika javna potrošnja javnog sektora isključivi su krivci za ovakvo stanje u privredi, dodaju stručnjaci. Analiza cjelokupnog stanja privrede u zemlji, međutim, pokazuje da nema prostora za bilo kakvo povećanje zarada, i da bi one morale da se prilagode kretanjima u privredi. Prošle godine proizvodnja je pala 12,6 osto, broj zaposlenih je smanjen za 5,1 osto, a zarade u privredi snižene su 8,6 odsto. Novosti