BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije /PKS/ Miloš Bugarin je rekao da je ova godina bila jedna od lošijih po privredu Srbije, a da u idućoj očekuje blago poboljšanje.
“Posle niza dobrih privrednih godina, ova godina je jedna od lošijih, zbog globalne finansijske i ekonomske krize, koja je dovela do pada prosečnog privrednog rasta za pet do sedam odsto”, rekao je Bugarin novinarima na prijemu u PKS povodom predstojećih praznika.
Navodeći da ne očekuje da će 2010. godina biti teška kao ova, on je istakao da su očekivanja da će idućoj godini biti istvaren blagi privredni rast od jedan do 1,5 odsto.
“Ne očekujem da će biti lako ni u 2010. godini. Bio bih veoma srećan ako privredni rast bude 1,5 odsto, a sve preko toga će se smatrati izuzetnim uspehom”, rekao je Bugarin.
On je naveo da Srbija ima krhku privredu i da će naredne godine biti teško zbog jake konkurencije, ali da bi bio sretan kada bi Srbija zadržala lidersku pozicijuu regionu.
Bugarin je rekao da ga raduje odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma EU sa Srbijom i vizna liberalizacija, navodeći da je to došlo kao nagrada za disciplinu i stabilan reformski i evropski kurs Vlade Srbije.
On je pohvalio mjere Vlade usmjerene na prevazilaženje ekonomske krize, ali je iznio kritiku da su one bile kratkoročne.
“Zamerke privrednika je što su te mere bile kratkoročne, a ne na duži period, jer se samo tako može obezbediti predvidivost poslovanja”, naveo je Bugarin.
Govoreći o zahtjevima srpskih privrednika prema Vladi Srbije, Bugarin je istakao da je na prvom mjestu predvidivost kursa i stabilnost dinara kao nacionalen valute, jer ako je to nemoguće održati, onda treba uversti evro, pošto postoje i takvi zajtevi privrednika.
Bugarin je naveo da privrednici traže i smanjenje obavezne rezerve banaka, kako bi se došlo do jeftinijih kredita za privredu, kao i formiranje Srpske razvojne banke, koja bi plasirala povoljne kredite za privrednike sa otplatom do 15 godina.
“Kada krene Statut Vojvodine i prenošenje nadležnosti, Vojvodina će za mesec do dva formirati vojvođansku razvojnu banku, pa je potrebno da postoji i srpska razvojna banka, bez namere da se deli neka teritorija”, smatra Bugarin.
On je dodao da privrednici traže i formiranje agrarne protekcionističke banke za kreditiranje srpske poljoprivrede, za koju je rekao da je sadašnji odnos države prema ovoj jedinoj privrednoj grani, koja ostvaruje suficit i u vremenu krize, bahat i grešan.
Bugarin je rekao da se treba smanjiti javna potrošnja, a ne da se troši 20 odsto više nego što se zarađuje, kao i da je potrebno kvalitetno reformisati javni sektor i administraciju, gdje je previše zaposlenih, te ubrzati “giljotinu propisa”.
“Nemamo vremena za gubljenje, ionako smo ga mnogo izgubili”, dodao je Bugarin.