BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da su predstavnici Vlade i Ministarstva finansija Srpske u stalnom kontaktu sa MMF-om i Svjetskom bankom, te očekuje da će se polako kretati ka sljedećoj tranši koja bi trebalo da bude na raspolaganju entitetima početkom sljedeće godine.
“Olakšavajuća okolnost je da je naše Pismo namjere u ogromnoj mjeri zasnovano na Reformskoj agendi koju smo prethodno usaglašavali, i čiju smo tek 11. verziju prihvatili kada su bili uvaženi zahtjevi Republike Srpske, a Reformska agenda je naslonjena i dominantno vezana i prepisana naša Ekonomska politika koju smo usvojili za ovu godinu. Tako da imamo tri dokumenta koja su za nas važna: naša Ekonomska politika, iz nje je proistekla Reformska agenda, a iz Reformske agende je proisteklo Pismo namjere sa vrlo sličnim ili identičnim zadacima, što olakšava cijeli taj proces”, pojasnila je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je Pismo namjere dostupno javnosti, kao i da nema skrivenih uslova, navodeći da je usaglašavanje oko njega dugo trajalo zato što se vodilo računa o svakoj rečenici, tako da svaka nedoumica bude kristalno jasna da bi se tačno znalo šta se to očekuje od institucija Republike Srpske, kako poslije ne bi bilo različitih tumačenja.
“Obavezali smo se da ograničimo fond plata, što znači na nema novog zapošljavanja, dodatnih troškova, te da u naredne tri godine moramo i spustiti troškove te vrste, što bismo svakako morali uraditi sa ili bez MMF-a, jer je to davno identifikovano u našoj ekonomskoj politici kao jedna od mjera koja se mora raditi. Ali, uopšte nije bilo riječi o masovnim otpuštanjima i smanjenju plata kako se to spekulisalo u javnosti”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da Vlada Srpske ima obavezu da smanji javnu potrošnju i tačno zna šta treba da radi u cjelokupnom javnom sektoru, a administracija je samo jedna dimenzija, te će se tako i ponašati sa ili bez MMF-a, jer je to ispravno.
“Pri tome, vodimo računa o našim građanima. Naravno da bi bilo najlakše da neko pošalje kući nekoliko hiljada ljudi i kaže da to značajno olakšava budžetsku situaciju, ali mi vodimo računa o ljudima koji treba da žive svoje živote, koji imaju svoje porodice, kredite, ali i oni moraju razumjeti napore institucija. Moramo zajedno da prođemo, zajedno moramo da sprovedemo racionalizaciju da nikoga ne boli, a da postignemo naš cilj – a to je da obuzdamo troškove te vrste”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da će Vlada to i uraditi, jer su radnici partneri Vlade u cijelom tom poslu i oni razumiju da se to mora, ali da će se to probati da uradi bez bilo kakvih bolnih rezova.
Cvijanovićeva je juče za Radio Republike Srpske navela da je saradnja sa MMF-om jedno vrijeme bila u krizi, ali su vlasti Srpske i Federacije BiH uspjeli da ispregovaraju Pismo namjere i da dobiju aranžman koji je odobren početkom septembra i sada se ušlo u fazu implementacije.
“Izvršili smo što je definisano kao prethodne mjere, dobili smo aranžman i sada idemo po redoslijedu i dinamici kako je to i predviđeno da izvršavamo svoje obaveze. Ovdje nije bilo nikakvih stresnih situacija, tokom boravka u Vašingtonu, ušli smo u jednu mirniju fazu, stvari su ispregovarane, poprilično se stvari odvijaju u skladu sa predviđemom dinamikom”, rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, ima nekoliko otvorenih pitanja, ali ona nisu nerješiva, već je riječ o stvarima o kojim trebaju dodatne konsultacije. Srna