BEOGRAD, Desetak visokih funkcionera napustilo je svoje fotelje, ne samo zbog političkih pritisaka i zakona o sukobu interesa već i zbog nedovoljno visokih plata.
„Nogu je povukao“ Radovan Jelašić, guverner NBS, a potom su sa funkcije otišli i direktor Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita Aleksandar Jović, direktor Fonda PIO Slobodan Zdravković, prvi čovek JP „Srbijašume“ Duško Polić, razrešen je Vladimir Cvijan, generalni sekretar predsjednika Srbije.
Kadrovski potresi nisu zaobišli ni parlament, gdje su ostavke podnijeli Bojan Pudar, zamjenik sekretara Skupštine, kao i poslanik G 17 plus Milan Đokić.
Kadrovi odlaze i iz nezavisnih institucija koje su na budžetu države. Na primjer, zbog mjesečne naknade od 30.000 dinara Predrag Grgić najverovatnije će napustiti funkciju predsjednika Republičke izborne komisije.
“Ukoliko Agencija za borbu protiv korupcije odluči da sam u sukobu interesa, jer sam i predsednik UO „Srbijagasa“, odlazim iz RIK. U „Srbijagasu“ sam zaposlen i više zarađujem”, potvrdio je Grgić za „Novosti“.
Iako već mjesecima sa državom lomi koplja oko niskih plata, predsjednik Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović, koji mjesečno prima 87.000 dinara, zasada ne razmišlja o ostavci, ali kaže da su ostali rezvizori nezadovoljni.
“Naši revizori, u proseku, primaju oko 60.000 dinara i nedavno nam je zbog malih plata otišlo dvoje ljudi. Na konkurse nam se niko ne javlja, jer su u privatnom sektoru plate višestruko veće”, upozorava Sretenović.
Aleksandar Jović i Vladimir Cvijan nisu komentarisali da li su sa funkcija otišli i zbog malih plata. Jović je u Nacionalnoj korporaciji imao nešto više od 220.000 dinara, a Cvijan na mjestu generalnog sekretara u Predsedništvu oko 95.000.
Bivši poslanik Milan Đokić kaže nam da novac nije bio presudan da iz Skupštine pređe na drugo radno mjesto – državnog sekretara u Ministarstvu za nacionalni investicioni plan.
“Plata mi je otprilike ista, oko 100.000 dinara. Odlazak kadrova iz republičkih institucija nije toliko alarmantan kao na lokalu, gde su prosečne plate oko 30.000 dinara. Zato ljudi masovno napuštaju državnu upravu i otvaraju advokatske kancelarije, odlaze u banke, privatne kompanije” ,kaže Đokić. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A,šta je sa ovim našim iz BH, da li će oni napustiti svoja radna mjesta. Mislim ni sa puškom ih čovjek ne bi otjerao.
Direktor Agencije za Bankarstvo prima platu oko 500.000 dinara (kurs 1 KM-53 RSD).